08 Май 2024, 04:09 Днес (0) | Вчера (11)

Кога можем да търсим обезщетения от държавата за щети от природни бедствия?

12 Август 2020 10:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 12 август 2020, 10:19

Само 5% от частните имоти у нас са застраховани

Август започна с екстремален индекс за пожароопасност за 10 области в страната. От началото на месеца има над 3 400 пожара, каза  гл. инспектор Стефанов в ефира на БНТ. Той допълни, че предстои дискусия с експерти от Земеделското министерство, за да се намерят по-въздействащи механизми за намаляване на риска от възникване на такива пожари.

В началото на юли мощни бури и наводнения се случиха в Западна България, а в София пороят на 07 юли достигна до 100 литра на кв. метър, като наводни подлези, приземни етажи на сгради, мазета и сервизни помещения.
Независимо какви са нанесените щети от природните бедствия, има законови мерки, с които засегнатите лица могат да търсят обезщетение. Посоките са две - когато имотът езастрахован и когато е без полица.

Ако имотът има имуществена застрховка, пострадалият подава иск пред своя застраховател. Според официалната статистика обяче, едва 5% от недвижимата собственост, принадлежаща на частни лица, е застрахована с покрития риск от природни бедствия.

Вторият вариант при щети от природни бедствия е да се търси отговорност на трети лица Най-общо това са държавата, в лицето на нейните структури и общините, посочва адв. Иван Гемков. "Не във всички случаи обаче можем да търсим отговорност от държавата и общините – категоричен е експертът. – Необходимо е да е налице виновно поведение - действие или бездействие от страна на съответните органи, довело до настъпването на последиците от природното бедствие, независимо от вида на природното бедствие или от вида на поражението. Важно е да имаме предвид, че имаме два пътя за реализиране на претенция спрямо държавата и общините. В единия случай можем да търсим отговорността по общия гражданско-правен път, който произтича от закона. А в другия случай можем да търсим отговорността на държавата и на общините по Закона за отговорността на държавата за вреди. В зависимост от всеки конкретен случай следва да се предприемат съответните стъпки и да се прецени пътят и начинът, по който следва да се търси отговорността. Напълно възможно е да бъде проведен успешен иск и да бъде получено съответното обезщетение - от държавата или общината. За това е необходимо иск да е предявен солидарно и да са налице съответните доказателства, които да се представят пред съда за наличието на виновно поведение, довело до настъпването на вредните последици. При липсата на такова поведение, независимо дали представлява действие или бездействие, отговорността не може да бъде предявена успешно чрез иск в съда."
За да потърсим обезщетение при щети от природни бедствия трябва да се определи каква би била оценката на вредата, тъй като претенцията в съда е за изплащане на конкретна сума във връзка с поражението.
За сме сигурни, че ще вземем правилното решение и ще защитим правата си е от изключително значение да потърсим правна консултация с експерти с опит именно в тази област. Често емоционалния шок от преживяното замъглява реалната преценка и не ни дава възможност да погледнем от всички страни. Не е достатъчно само да споделяме с близки или да се заемем с разчистване. Статистиката показва, че през изминалата 2019 г. в световен мащаб нанесените щети от природни бедствия за са над 140 млн. долара.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 07 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8282
GBP 2.4796 2.4887 2.2865
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив