Все пак достъпът до квалифицирани кадри и несигурността във вътрешното търсене са основните притеснения за компаниите
Компаниите в страната с по-висок оптимизъм за догодина, очакващи повече продажби в чужбина и стабилна заетост. Бизнесът в България се отдалечава значително от режима на оцеляване след 2009 година.
Това показват резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 602 фирми от България. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2018), в което участват
над 50 хиляди фирми от 23 държави.
Близо 63% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2018-та, докато през 2017 година делът им е бил 38%. Все пак достъпът до квалифицирани кадри и несигурността във
вътрешното търсене са основните притеснения за компаниите. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става трудно да се
намерят работници с необходимия профил.
За поредна година компаниите имат подобрени очаквания за експорта – близо половината от анкетираните прогнозират по-високи продажби в чужбина през 2018 година. Въпреки че очакванията за продажбите в страната също бележат повишение, предприятията поставят недостатъчното търсене от вътрешния пазар като второто като най-голямо затруднение. Засилването на вътрешното търсене по-скоро ще доведе до увеличаване във вноса.
Добра перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията на фирмите при 47% от анкетираните. За заетостта прогнозите са за стабилизиране и дори лек ръст – преобладаващата част около 55% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.
Липсата на квалифицирани кадри е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании – изкачва се на второ място като пречка, а в миналогодишното проучване е на 4-то място. Резултатите от анкетата на европейско ниво показват, че предприятията са до голяма степен оптимистични за предстоящата година, като очакванията за продажбите, заетостта и инвестициите са във възходяща тенденция. Перспективата от Brexit е предизвикателство номер едно за ирландския бизнес, но се класира много по-ниско в повечето страни-участнички в ЕЕS 2018. Вероятно този резултат се дължи на това, че Великобритания няма да напусне ЕС през 2018 година, но е интересно да се проследи как в бъдеще ще се изменя мнението на предприемачите.
В подробния доклад за проучването Асоциацията на европейските палати (EUROCHABRES) се обръща внимание на необходимостта администрациите да продължат да подкрепят икономическото възстановяване, чрез прилагане на устойчиви, благоприятни за растежа политики и свеждане до минимум на регулаторната тежест за европейския бизнес.