Една от мерките за справяне с проблема е въвеждането на електронни обществени поръчки
Един милиард лева годишно са загубите от корупция само в сферата на обществените поръчки. Това показва първият анализ на Центъра за борба с корупцията, известен като БОРКОР, съобщава TV7.
Служителите на БОРКОР не слагат белезници на корумпирани чиновници, а правят анализи за това къде и как можем да се справим с корупцията. Почти готово е изследването по темата "Обществени поръчки". Ролф Шлотерер е бивш висш полицай в Германия и основният мозък в БОРКОР.
Според Шлотерер, бюрокрацията е любим окоп на корупцията, която се загнездва там и именно чрез спецификациите се създават условия да се отклонява конкуренцията чрез различни изисквания, които не са реалистични.
Реално съществуващи изисквания са 200 години гаранция за път и машина, която работи при минус 50 градуса. Анализите на БОРКОР показват, че корупция се крие и в сложността и продължителността на процедурите.
Като пример Шлотерер дава поръчка за 1 милион лева, за която се борят 40 кандидати. 5% или 50 000 лева струва подготовката на фирма за участие в търга. Ако сметнете разходите на всички фирми, които участват в процедурата, това са 2 милиона лева. Излиза, че за поръчка за 1 милион лева, организирана по този начин, се губят 2 милиона лева.
Подобна ситуация се оказва идеална за корупция, тъй като фирмите са готови да плащат под масата, за да са сигурни в избора. Една от мерките за справяне с проблема е въвеждането на електронни обществени поръчки.
Платфомрите за електронните обществени поръчки вече се разработват в България. След тях от БОРКОР ще подхванат за анализ здравеопазването, сигурнстта, правосъдието и други сфери.