Въпреки че визитата на "тройката" се смята за рутинна и дебатът за бюджетната дупка за 2015-2016 г. е преместен за есента, тоест за след изборите в Германия, "проверките са си проверки", казал високопоставен правителствен източник, цитиран от в. "Нафтемборики"
Кабинетът Самарас от днес е отново в ритъма на "тройката" международни кредитори от Еврпейската комисия, Европейската централна банка и МВФ, които ще проверяват дали са изпълнени условията по антикризисната програма, за да може Гърция да получи следващите 3.3 млрд. евро от транша за юни, информират гръцките вестници, цитирани от БТА.
В. "Вима" пише, че премиерът Андонис Самарас се надява този път да няма жълти картони, както при предишните инспекции.
Изданието припомня, че представителите на кредиторите идват след появилата се политическа конфронтация през последните дни в управляващата коалиция във връзка с антирасисткия законопроект, оставил "дълбоки рани" в трипартийното правителство.
Въпреки че визитата на "тройката" се смята за рутинна и дебатът за бюджетната дупка за 2015-2016 г. е преместен за есента, тоест за след изборите в Германия, "проверките са си проверки", казал високопоставен правителствен източник, цитиран от в. "Нафтемборики".
Очаква се въпросът за намаляване на ДДС в общественото хранене да бъде сред темите на разговорите на икономическия екип на правителството в Атина с "тройката", посочва в. "Имерисия". Ако "тройката" не се съгласи, правителството е готово с контрапредложение за пилотно намаляване на тази ставка от 1 юли, допълва вестникът.
В правителството обаче не са притеснени за изплащането на транша от 3.3 млрд. евро. Атина се надява парите да дойдат в средата на юни, тъй като траншът е получил политическо одобрение от европейските партньори.
При сегашната си мисия "тройката" ще инспектира няколко сектора от антикризната програма на Гърция. Представителите на кредиторите ще оценяват потенциалния размер на бюджетния дефицит за периода 2015-2016 г., процеса на рекапитализация на гръцките банки, приватизационния процес, съкращенията на служители в държавния сектор и хода на извършваните структурни реформи.
Правителството в Атина изпълнява антикризисна програма, която се осъществява заедно със страните от еврозоната. В рамките на тази програма Гърция очаква да получи за четири години около 173 милиарда евро.