03 Януари 2025, 18:36 Днес (1) | Вчера (0)

Кристалина Георгиева притопля идеята за катастрофично застраховане

18 Април 2013 09:59 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 18 април 2013, 10:01
Под лиценза на creativecommons

Еврокомисарят даде пример за различен подход с Холандия, където опасността от наводнения е много голяма и затова застраховките не включват обезщетение при такова бедствие. Компенсациите там се осигуряват от държавен фонд

Международният валутен фонд (МВФ) вече разглежда опасностите, причинени от бедствията, като макроикономически дестабилизатор, а управлението на кризи - като макроикономически стабилизатор. 

Това заяви еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и действията при кризи Кристалина Георгиева от Вашингтон. Основната цел на посещението ми в САЩ е повишаването на възможностите в световен мащаб за справяне с по-честите и по-интензивни бедствия, отбеляза Георгиева. 

Тя цитира данни, според които 80 процента от бедствията са свързани с климата и точно при тях се наблюдава повишаване на интензитета и въздействието, като влиянието е пряко върху живота на хората, не само върху тяхното благоденствие. Сред целите ни е да определим ролите на законодателя, на регулатора и на застрахователната индустрия, посочи комисарят по повод съобщението на ЕК от вчера, насочено към разширяването на подхода в преодоляването на бедствията и подготовката за тях. 

Обективните трудности са, че когато се сключи застраховка, това създава усещането за безопасност, уточни Георгиева. Според нея това може да доведе до отслабване на вниманието на домакинствата и на бизнеса. Обикновено поставените пред висок риск са склонни да се застраховат, но трябва да обмислим дали да вървим по пътя на задължителното застраховане, отбеляза тя. 

Георгиева даде пример за различен подход с Холандия, където опасността от наводнения е много голяма и затова застраховките не включват обезщетение при такова бедствие. Компенсациите там се осигуряват от държавен фонд. По нейните думи различните рискове (от буря, земетресение, наводнение) не са еднакви на различните места по света. 

Същевременно в политиката на застраховане в ЕС и в САЩ трябва да има някаква предсказуемост и принципи с универсално приложение, уточни комисарят. Имаме вече много сериозен диалог между застрахователите и регулаторите на тяхната дейност, ангажираме хората чрез обществени и икономически организации, допълни тя. В последните две години имаме напредък в осъзнаването на важността от оценка на риска. 

Това е особено важно в Европа, където едва половината от страните в ЕС имат такива оценки. Една от най-положителните стъпки е намерението до 2016 г. всички страни в ЕС да имат такава оценка, както и да осмислят собствените си възможности за справяне с бедствията, допълни комисарят. Тя отбеляза, че до неотдавна застрахователите са били тези с най-голям интерес да правят тези оценки, но не е реално да се очаква от тях да оценяват всички възможни опасности, а и не може да се разчита да бъдат изцяло обективни. 

Не трябва да приемаме управлението на риска само като възможен по-висок разход, това е възможност европейските фирми да стъпят на пазар с огромно бъдеще, това е огромна икономическа територия, отбеляза комисарят. 

Тя даде пример с Китай, където наскоро подписа договор за сътрудничество в областта на бедствията. Китайската страна е много заинтересована да работи с Европа, защото сме много напреднали в борбата с наводненията, да речем. Китай е отворен за европейския бизнес, страната желае да черпи от нашия опит, добави Георгиева. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 03 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8950
GBP 2.4796 2.4887 2.3530
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив