Той включва данни за 14 града в седем страни и предупреждава за нови ксенофобски действия и регулации в Гърция и други европейски държави в резултат от икономиите. Информацията е за Белгия, Франция, Германия, Испания, Гърция, Холандия и Великобритания
Мерките за икономии, приети в Европа в отговор на дълговата криза, имат опустошителен ефект върху здравните услуги, който се проявява и в ксенофобия в страни като Гърция и Испания, предупреди в доклад хуманитарната група "Лекари на света", цитирана от EurActiv.
Растящата безработица и бедността в Европа предизвикаха дясноцентристки изказвания, които стигматизират мигрантите, се посочва в доклада за 2012 г., озаглавен "Достъп до здравеопазване в Европа във времена на криза и засилваща се ксенофобия".
Той включва данни за 14 града в седем страни и предупреждава за нови ксенофобски действия и регулации в Гърция и други европейски държави в резултат от икономиите. Информацията е за Белгия, Франция, Германия, Испания, Гърция, Холандия и Великобритания.
При обявяването на доклада д-р Никитас Канакис от "Лекари на света" в Гърция коментира, че ксенофобията и здравеопазването трябва да се разглеждат заедно. "Става въпрос за достойнство и за това да се живее сигурно и без страх. На фона на засилващата се с всеки изминал ден социална криза отново виждаме, че по-бедните хора стават обект на критики. Отново ставаме свидетели как особено на юг хората, които се нуждаят повече от държавата, са обвинявани по-често. Трябва да говорим за това", допълни той.
"Хората, които се нуждаят от добра здравна система, са уплашени да се обърнат към нея. Тези, които се нуждаят повече от подкрепата на Европа, я усещат по-слабо и не можем да запазим мълчание", допълни Канакис.
Около 81% от пациентите, отишли в клиника на "Лекари на света" през 2012 г., не са имали възможност да получат здравни грижи, без да платят пълната сума, а 49% са имали несигурно или временно жилище.
По думите на д-р Алваро Гонсалес от "Лекари на света" в Испания икономиите, които прави правителството, са разрушили социалната държава и системата за обществено здравеопазване.
Според него Испания все повече се отдалечава от универсалното здравеопазване и сега хората могат да имат достъп до системата, ако работят, ако са активни или ако имат здравна карта. "Това засяга групите, които са уязвими, нелегалните имигранти и... не може да бъде подкрепено от хуманитарна гледна точка. То е абсолютно несправедливо и нарушава международните договори", посочи още Гонсалес.
"Лекари на света" е международна хуманитарна организация, която предоставя здравни грижи на уязвими части от населението, засегнати от война, природни бедствия, болести, глад, бедност или социално изключване.Сред пациентите, говорили за насилие, 27% са казали, че са станали обект на насилие след пристигането им в страната, а на 20% е бил отказан достъп до здравни грижи през последните 12 месеца (в Испания са 62%).