Ледовете на Антарктида може да изчезнат към 2100 година, ако темповете на топене запазят наблюдаваната днес динамика, става ясно от доклад на международна група учени, публикуван в изданието "Нейчър Геосайънс"
Изследвайки динамиката на повишение на температурите и топенето на ледниците в последните няколко десетилетия, учените стигнали до извода, че към 2050 г. топенето на ледовете на повърхността на Антарктида ще стане два пъти по-интензивно.
След 2050 г. поради повишението на средната температурата на въздуха и подводните течения в океана, които подкопават ледника отдолу, ще стане по-вероятно разрушаването на ледника, което може да се случи не по-късно от 2100 година.
Това неизбежно ще доведе до покачване на равнището на океана, а то на свой ред може да предизвика заливане на територии от сушата, населени с хора.
Както твърдят учените, вземането на мерки по защита на околната среда може да помогне да се вземе под контрол топенето на ледниците още към 2050 година.
Изследването е проведено от учени от Океанографския институт Уудс Хол (Масачузетс, САЩ), университета на Утрехт (Нидерландия) и Метеорологичния институт на Кралство Нидерландия с подкрепата на НАСА, които осигурявали наблюдение на ледниците със своите спътници, допълва РИА Новости.