До сега са описани около двадесетина епидемични взрива от ебола, като най-големият от тях е бил около 400 случая
Сега вече имаме не взрив, а епидемия, която с вчерашна дата е обхванала вече 4665 случая, от които близо половината са починали, каза пред БНТ проф. д-р Камен Плочев, началник на клиникатапо инфекциозни болести към ВМА. Той допусна, че е възможно вирусът да се е променил генетично.
Проф. Плочев каза, че от 13 октомври е взето решение от Европа да бъдат изпратени войски, които да охраняват епидемичните огнища. Заразата за първи път излезе извън пределите на Африка.
Лекарят обясни, че уникалното при ебола е, че в инкубационния период човек не е заразен. Той става заразен, когато започнат да се проявяват симптомите, като се разболее и една седмица след като умре. Инкубационният период на болестта е до 21 дни, но в тази ситуация той е 10-12 дни.
В България вече има създаден кризисен екип. "В моята група от сега с всеки е говорено, всички ще подпишат информирано съгласие, че са съгласни да участват в транспортирането, в обслужването, в грижите и в храненето на болния така, че тези които подпишат това информирано съгласие съответно ще бъдат включени в екипа. За останалите - никой насила не може да ги накара, най-важното - не може да ги укоряваш", обясни лекарят.
Плочев предлага бежанците, които стигат до България, както и всеки, който пристига от регион с ебола, да бъде изолиран в отделна стая за 20 дни. По думите му зловещият сценарий е, ако някой е пратен нарочно. "Тогава просто оправия няма и не дай си боже това да се случи", заключи лекарят.