Целта е чрез проверки от представители на Главната инспекция по труда да се обърне специално внимание на психосоциалните рискове в работната среда
Отговорността бързо да взимат важни решения, разминаванията между очакванията на пациентите и възможностите на лекарите, недоволствата на болните - това са основните затормозяващи фактори за работещите в здравеопазването.
Това показа проверка - част от националната кампания "Психосоциални фактори в работната среда", в болницата "Софиямед" днес.
Кампанията, която е подготвяна 3 години, се провежда в цялата страна от 1 октомври до 30 ноември. Тя се организира от Комитета на старшите инспектори по труда (SLIC) едновременно във всички страни от Европейския съюз. След здравеопазването проверки ще се правят в транспорта.
Целта е чрез проверки от представители на Главната инспекция по труда да се обърне специално внимание на психосоциалните рискове в работната среда, които се свързват с проблеми като стрес, насилие и тормоз.
Инспекциите включват анкетиране на работодатели и работещи, обхождане на работните места, анализ на резултатите от анкетите. Раздават се въпросници, които се попълват анонимно. Отговаря се с "да" и "не". Сред задаваните въпроси са дали има насилие на работното място, има ли силна конкуренция между служителите, има ли междуличностни конфликти.
След като се оцени рискът, работодателят е длъжен, ако е невъзможно да го премахне, да го намали максимално.
Обобщаването на резултатите ще бъде по групи - лекари, медицински сестри, санитари. Ако се наложи, ще бъдат дадени предписания за предприемане на мерки за намаляване на риска от стрес, който води до по-лошо изпълнение на работните задължения и до заболявания.
Някои професии се смятат за особено рискови за насилие. Според европейско изследване на условията на труд през 2005 г. най-много заплахи за физическо насилие са докладвани от учители и лекари, следвани от работещи в транспорта и комуникациите, хотелиерството и ресторантьорството, търговци.
Тормозът на работното място е докладван най-вече в сектора на хотелиерството и ресторантьорството, следван от образование и здравеопазване и транспорт и комуникации.