Според лекарите това ще разтовари болничната система от наблюдение, най-вече на диспансеризираните пациенти
С 15-20 млн. лв. да се увеличи финансирането на извънболничната помощ догодина. Това ще поиска Българският лекарски съюз (БЛС) при предстоящите преговори за новия рамков договор. Според лекарите това ще разтовари болничната система от наблюдение, най-вече на диспансеризираните пациенти.
Още един вариант ще се обсъжда по време на преговорите. Това е възможността при три групи заболявания – сърдечно-съдовите, неврологичните и хирургичните, пациентите да се насочват към лечебни заведения за продължително лечение, като то се заплаща по 30 до 50 лева на ден за пациент.
Ще се предложи и извеждането на някои дейности при болничното лечение, заяви пред БНР председателят на Българският лекарски съюз (БЛС) з д-р Венцеслав Грозев.
"Коментираме начина на преразпределение на този бюджет вътре в него, в рамките на тези 3 милиарда 204 хиляди лева и искам да подчертая, че и с решенията на събора, и с решенията на Управителния съвет, Българският лекарски съюз застава зад тази цифра", каза той.
"Разпределението вътре в нея, ако искаме действително да се осъществят идеите за реформа, която цели преди всичко подобряване на качеството на здравната услуга, но и до известна степен облекчаване натовареността на болниците", каза още Грозев.
Той обясни, че е предложено на министъра на здравеопазването, и на Надзора на Националната здравна каса това преразпределение да бъде извършено с известна натовареност във финансово отношение или по-скоро обезпеченост на извънболничната помощ в двете ѝ части – първичната и специализираната.