По 72 лв. са длъжни да плащат всяка година лекарите, ако искат да практикуват професията си. С промените налогът може да стане 120 лв. Ако медиците си спестят парите, губят право да работят
По-висок съсловен "данък" чака догодина и докторите. Българският лекарски съюз (БЛС) планира да увеличи членския внос на медиците почти два пъти. Промяната е заложена в устава на организацията и ще се гласува на събор на белите престилки в края на седмицата.
По 72 лв. са длъжни да плащат всяка година лекарите, ако искат да практикуват професията си. С промените налогът може да стане 120 лв. Ако медиците си спестят парите, губят право да работят.
За първи път БЛС планира да обложи и медиците, които се трудят извън България. На тях организацията възнамерява да иска по 36 лв. годишно. В същото време докторите ни зад граница трябва да плащат членски внос и на съсловните организации в страните, където работят.
По данни на статистиката в България има 28 000 доктори, а според БЛС - 30 000. Официална информация за практикуващите зад граница няма, но неофициално около 500 доктори годишно, предимно млади, напускат страната.
Лекарският съюз иска да затегне санкциите за неплащане на членски внос. Ако медиците не си внесат парите три месеца, те ще бъдат изключени от организацията и няма да могат да работят. В момента срокът за плащане е шест месеца.
Парите от лекарите се разпределят най-вече за заплати на шефовете на съсловната организация. Според устава на председателя на БЛС се полагат 10 минимални заплати или 2900 лв. на месец. Промените на устава обаче планират надници да започнат да вземат и заместниците.
Лекарите не са въодушевени от готвените промени. От доста време редовите доктори определят организацията си като казионна и смятат, че не им защитава интересите. Те обаче едва ли ще протестират, защото гилдията им е прекалено разединена и с различни интереси.