Българските фармацевтични компании не продават основните си медикаменти в Европейския съюз и така избягват процедурата по сравняване на цените
Българските фармацевтични компании не продават основните си медикаменти в ЕС и така избягват процедурата по сравняване с цените в други европейски държави
Промяната в наредбите на Здравното министерство се прави на парче и не засяга българските производители на лекарства, алармират представители на пациентските организации. Българските фармацевтични компании не продават основните си медикаменти в Европейския съюз (ЕС) и така избягват процедурата по сравняване на цените на тези лекарства с цените в други европейски държави.
До 1995 г. цените на лекарствата се определят като цената на тока - производителят доказва цена и му се определя печалба не по-висока от 20%. През 2000 г. държавата решава, че ще натиска надолу цените на лекарствата, като отказва регистрация, ако медикаментът се продава по-евтино в някоя държава от Съвета на Европа. Това са все страни, на чиито пазари фармацевтичният ни бизнес продава днес двойно и тройно по-евтино своите продукти, както показа разследването на TV7.
Вместо да запази регулацията обаче през 2004 г. Правителството на НДСВ посочва само шест страни от ЕС, с които да сравняваме цените на лекарствата. Така за лекарствата без лекарско предписание, където държавата не следи ценообразуването, българските производители печелят, като си регистрират няколко продукта - аналгин и аналгин-хин, аспирин и аспирин-протект, с почти еднакъв състав, но като правило вторият е с двойно по-голяма цена и масирана реклама, за да се харчи по-добре.
За медикаментите, които се плащат от държавата, родните фирми печелят, като регистрират висока цена, защото лекарството им не се продава в Европа. Затова пък след като изстискат българския пациент, тези фирми продават двойно и тройно по-ниско в съседни страни, които не са в ЕС.