Австралия е ротационен председател на организацията, която представлява 85% от световната икономика, и се старае да съсредоточи дневния ред върху икономическите проблем
Лидерите на страните от Г-20 се събират през уикенда в Австралия да обсъдят начини да се вдъхнaт жизнени сили на вялата глобалната икономика, съобщи БТА. Австралия е ротационен председател на организацията, която представлява 85% от световната икономика, и се старае да съсредоточи дневния ред върху икономическите проблем.
Организираната в Бризбейн на източното крайбрежие среща на върха в събота и неделя обаче може да бъде помрачена от конфликтите в Украйна и Сирия, развитието на групировката "Ислямска държава" и опустошенията на вируса на ебола.
"Това е икономическа среща на върха и следователно ще бъде съсредоточена върху това какво може да направи за създаване на нови работни места, разкриване на данъчните измами и подобряване на световната икономика", заяви австралийският премиер Тони Абът броени дни преди срещата на върха под засилена охрана, сред чиито участници ще са президентите на САЩ и Русия Барак Обама и Владимир Путин.
Австралия постави в центъра на председателството си на Г-20 ангажимента на членовете на форума да вземат мерки, които да позволят увеличаване на брутния вътрешен продукт (БВП) на Г-20 с още 2 процентни пункта до 2019 г., което означава световният БВП да нарасне с над 2000 милиарда долара.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), в която влизат 34 индустриализирани страни, миналата седмица призова големите икономики да вземат повече мерки в подкрепа на растежа и предупреди, че има нарастващ риск от дълъг период на стагнация в еврозоната, което допълнително би помрачило вече нерадостните световни икономически перспективи.
В понеделник агенцията за кредитен рейтинг Moody's съобщи в тримесечния си доклад, че не се очаква oсезаем ръст до 2016 г. заради забавянето на китайската икономика и структурните препятствия в еврозоната. Според анализатора Никълъс Рийс един от проблемите на Г-20 е, че в тази група влизат страни на различни икономически стадии. "Има твърде много разнопосочни интереси, което силно затруднява сключването на споразумения за същински реформи", казва той.
Още през септември френският министър на финансите Мишел Сапен предупреди, че заложената от Г-20 цел за 2 процентни пункта допълнителен растеж ще е труднопостижима. Той каза това на среща на финансовите министри на Г-20 в Кеърнс, Австралия, на която се подготви срещата на върха от този уикенд.
В Бризбейн Г-20 ще разгледа реформи на световната финансова система, включително с цел борба срещу фискалната оптимизация. Тази практика отново привлече вниманието след като миналата седмица бе разкрита система за масови укривания на доходи, създадена в Люксембург в полза на мултинационалните компании.