Листата на чакащите за хоспитализация е нормална практика по света, това е възможност да се прогнозира и контролират разходите, каза днес здравният министър д-р Таня Андреева
Тя изрази надежда, че тази година дняма де се стигне до връщане на пациенти. "Рано е да се говори за апокалиптични картини", допълни здравният министър.
Листата на чакащите за хоспитализация е нормална практика по света, това е възможност да се прогнозират и контролират разходите, каза днес по Би Ти Ви здравният министър д-р Таня Андреева. Като недостатък в сегашната система на работа тя посочи фактът, че лечебните заведения оказват пълен обем изследвания на постъпилите за диагностика и лечение, а здравната вноска покрива само част от тях.
В отговор на въпрос д-р Андреев каза, че се надява тази година да не се стигне до връщане на пациенти. "Рано е да се говори за апокалиптични картини", допълни здравният министър.
"Когато встъпих в длъжност исках да отпаднат лимитите в извън болничната помощ, тоест да няма върнат пациент, в случай, в който той има нужда от неговото джипи или специалист за по-нататъшна консултация със специалист или в болничната помощ. За съжаление, това се оказа невъзможно по две основни причини – първо, защото броя на лечебните заведения, които чакаха да се издаде разрешително за дейност, бяха много. Успоредно с това нямаше как да осигурим бюджет, с който да работи Здравната каса, за да може да се покрие нуждата, тоест тази разлика, която може би щеше да бъде достатъчна, за да се осигури ресурс за дейността, свързана с издаване на направления", посочи министърът
Таня Андреева изрази мнение, че колкото и да се увеличи бюджетът на здравната каса той няма да е достатъчен, ако няма контрол и механизъм за управлението му. В подкрепа на тезата си тя посочи, че преди 15-20 години НЗОК е разполага с под 1 млрд. лева, сега с близо 3 млрд., а парите пак не стигат. Именно нуждата от по-строг и бърз контрол наложил и въвеждането от тази година на методиката районните каси да получават предвидените от бюджета суми месец за месец.
"Не смятам, че в България не се предоставя качествена медицинска услуга. Имаме добро оборудване, квалифицирани лекари", каза д-р Таня Андреева в отговор на зрителски въпрос. Тя допълни, че вчера се е върнала от конференция в Италия, като на нея станало ясно, че и там имат проблем с липсата на млади специалисти и недостига на пари,
По повод репортаж за състоянието на спешната помощ, здравният министър каза, че предстои да се промени списъка със задължителните медикаменти и оборудване, които една линейка трябва да има "Комисия прецени какво е нужно. Изготви списък, имаше обществено обсъждане, всички бележки бяха отразени, но въпреки това се появиха противочерия между двете асоциации на спешните медици", посочи Андреева. Тя допълни, че ще разпореди списъкът с лекарствата и оборудването да се разгледа пак. "За всяко състояние, при което може да се загуби живот, в линейките трябва да има медикамент", посочи здравният министър.
Д-р Таня Андреева каза още, че ще иницира създаването на междуведомствена група, която да прецени на кои служители държавата трябва да продължи да плаща осигуровките и кои да преминат към самоосигуряване. "Системата за здравеопазване е солидарна, но трябва и да е справедлива. Има групи по Закона за държавният служител за които плаща държавата, а те не са по-малко платени от учителите, например", аргументира се здравният министър.
В отговор на въпрос за д-р Андреева каза, че частната болница във Видин за лечение на сърдечно съдови заболявания ще получи лиценз, когато отговаря на условията по Закона за лечебните заведения. "Има набор от изиквания, договорни отношения, изпратили сме писмо да се отстранят пропуските, ако го направят ще получат лиценз. Нали не очаквате да им го дам в нарушение на закона", допълни здравният министър.
При отказано направление пациентите да информират Районната здравноосигурителна каса, за да се установи причината, посъветва д-р Андреева.