През 2014 г. се очаква лихвите по депозитите да продължат да намаляват и част от гражданите да преснасочат спестяванията си към придобиващите все по-голяма популярност взаимни и доброволни пенсионни фондове
Това прогнозира в годишен анализ на депозитите през 2013 г. директор Маркетинг и клиентски сегменти в "Уникредит Булбанк" Екатерина Кирилова.
Отминаващата година беше белязана от постоянен спад на лихвените проценти по банковите депозити и от данъка върху доходите от лихви по срочни депозити на физически лица, посочва експертът. Тя изтъква, че въведеният данък не се е отразил върху потребителското поведение на населението. Част от причините е в това, че почти всички банки предложиха алтернатива на срочния депозит – разнообразни безсрочни разплащателни и спестовни сметки с атрактивни лихвени условия, нараснали с 36.5% през годината (за сравнение при срочните депозити ръстът е 4.9%).
През 2013 г. спестяванията на населението продължиха да нарастват макар и с по-бавни темпове в сравнение с предходните две години - с 8.5% до рекордните 36.5 млрд. лв. Предпочитаната валута е левът.
И през отиващата си година потребителите в България не теглят кредити, а спестяват, за да потребяват, сочи анализът. Само за октомври 2013 г. са спестени 360 млн. лв., което е двойно повече от сумата през септември.
През последните два месеца на годината можем да очакваме известно забавяне в нарастването на спестяванията, тъй като традиционно в този период потреблението се увеличава значително заради предстоящите празници, е мнението на Кирилова.
Според нея и през 2014 г. най-вероятно българите ще останат предпазливи в своите финансови решения и ще се въздържат от необмислени и спонтанни покупки. Съвсем очаквано лихвените проценти по депозитите ще продължат да спадат, като можем да очакваме те да достигнат нивата преди кризата.Това обаче едва ли ще се отрази на спестяванията на населението и те ще продължат да нарастват, но с доста по-бавни темпове.
Въпреки че за българина спестовните и депозитните сметки си остават най-предпочитаното средство за спестяване, не е изключено раздвижване и при другите финансови деривати, коментира анализаторът от "Уникредит Булбанк".
В търсене на инструменти за получаване на по-висока доходност и справяне с инфлацията е много вероятно депозантите да насочат част от спестяванията си към придобиващите все по-голяма популярност взаимни и доброволни пенсионни фондове, като средство за дългосрочно спестяване и осигуряване на добър жизнен стандарт за годините след пенсиониране, смята Екатерина Кирилова.