Правителствата на Великобритания и Германия призоваха за нови мерки за спиране на икономическата имиграция, докато левите политици определиха исканията им като популистка реторика
Външният министър на Даунинг стрийт 10 Филип Хамънд заяви в интервю пред BBC, че огромен брой "отчаяни имигранти мародерстват" около канала, свързващ Франция и Великобритания и представляват "заплаха за сигурността".
По думите на Хамънд, Великобритания трябва да разреши проблема чрез депортиране на по-голям брой хора. Външният министър смята още, че имигрантите от Африка застрашават стандарта на живот и социалната структура на ЕС.
Няколко държави членки на ЕС едновременно изразиха недоволство срещу условията за приемане на имигранти в Общността. Гръцкият министър-председател Алексис Ципрас в края на миналата седмица заяви, че Гърция не може да се справи с бежанците, бягащи от Близкия изток и Африка, а германия призова за по-строги правила, които да редуцират броя на пристигащите в ЕС.
"Разликата в стандартите на живот между Европа и Африка означава, че винаги ще има милиони африканци, икономически мотивирани да опитат да дойдат в Европа", коментира Хамънд.
В същото време министърът на имиграцията на Острова Джеймс Броукъншър хвърли вината върху работодателите, които се възползват от евтината работна ръка:
"Нелоялните работодатели, които вземат на работа нелегални имигранти и отказват работни места на граждани на Великобритания и легални имигранти, изкуствено свалят нивото на възнагражденията".
В същото време Волкер Клаудер от германския Християндемократически съюз повдигна темата за бежанците, пристигащи от Западните Балкани. Пред немското издание Die Welt той заяви, че "всеки, който идва от Косово, трябва да бъде изпращан обратно вкъщи в рамките на един месец".
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер се присъедини, препоръчвайки списъкът с т.нар "безопасни страни", за чиито граждани не се издава право на убежище, да се разшири за Западните Балкани, за да може по-трудно хората от Косово и Черна гора например да търсят международна защита.
Според ООН, общо 224 00 души са опитали да достигнат европейските брегове по море от началото на годината насам – 98 000 имигранти са стигнали до Италия, а 124 000 до Гърция. Броят на загиналите по статистика е 2 100, като реалният вероятно надвишава сериозно регистрираните случаи.