Предстоящото излизане от ЕС обаче размести рейтингите на доста градове в Европа
Британската столица Лондон оглави класацията на най-големите финансови центрове в света, въпреки решението на Великобритания да напусне ЕС, което може да повлияе негативно на перспективите за развитие на банковия сектор в страната. Това се казва в обзор на финансовата консултантска компания Z/Yen Group, която анализира Global Financial Centres Index (GFCI).
Ню Йорк, макар че запазва второто място, губи 24 пункта и увеличава максимално изоставането си от британската столица от началото на изготвянето на този индекс от 2007 год. Експертите свързват това
с опасенията по отношение на търговската политика на САЩ с другите страни, налагана от американския президент Доналд Тръмп.
Третото място е за Хонконг, който изпреварва Сингапур. Токио остава на пето място.
В призовата десетица влизат още Шанхай, Торонто, Сидни, Цюрих и Пекин, като китайската столица се изкачва в класацията с цели 6 позиции.
Очакването Лондон да изнесе редица свои финансови операции доведе до разместване на рейтинга. Така например, Франкфурт се изкачи на 11-то място от 23-та позиция, Дъблин - на 30-то място от 33-та. Чикаго и Вашингтон загубиха съответно 17 и 16 позиции. Столицата на Нова Зеландия – Уелингтън, влезе в списъка а първи път, като зае 38-мо място. Виена се изкачи с 22 позиции до 42-то място.
Дубай запазва призовото си място в рейтинга на най-големите финансови центрове от Близкия Изток, на второ място е Абу Даби (18-то и 25-то място съответно в общия рейтинг). В Африка лидер е
Казабланка (35-то място в света), в Латинска Америка – Сао Паоло (63-ти) и Рио де Жанейро (82-ро място).
Варшава е призната за лидер при финансовите центрове от Източна Европа (36-то място в света). Талин и Рига пък изпадат надолу в рейтинга до 44-то и 53-то място съответно.
Индексът на световните финансови центрове се появи за първи път през 2007 год. и се обновява на половин година (сегашното издание е 22-ро по ред). Класацията се прави на пазара на отговорите от 3000 експерти, които отчитат пет групи показатели (общо 102 индивидуални фактора): бизнес обстановка, финанси, инфраструктура, човешки капитал и репутация. Z/Yen разглежда общо 108 градове.