28 Декември 2024, 08:50 Днес (0) | Вчера (0)

МВФ: В гръцката пенсионно-осигурителна система цъка бомба със закъснител

09 Октомври 2015 12:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 9 октомври 2015, 11:39
Под лиценза на creativecommons

Според фонда проблемът в гръцката пенсионно-осигурителна система е толкова дълбок, че в рамките на поетите от страната ангажименти по третата спасителна програма въпреки застаряването на населението, разходите за пенсии и здравеопазване ще продължат да се свиват

Гърция ще получи финансиране само при устойчив дълг и при реализирани реформи, заяви управляващият директор на МВФ Кристин Лагард в Перу. 

Гръцкият дълг трябва да стане устойчив, нашето мнение не се е променило, каза Лагард, която е в Перу за участие в среща на фонда и Световната банка. 

Тя настоя за по-нататъшни реформи в пенсионно-осигурителната система на Гърция и в начина на управление на гръцките банки. 

Кристин Лагард каза, че гръцкият дълг не е устойчив. Тя подчерта, че МВФ е готов да помогне на Гърция, но поясни, че необходимо условие, за да може фондът да одобри каквато и да е помощ за страната, е програмата за фискална консолидация да бъде обвързана с приемането и реализацията на значителни реформи и с устойчивостта на гръцкия дълг.

В свой доклад, разпространен снощи, МВФ предрича, че Гърция ще има нужда от допълнителни фискални мерки в размер на 1,35 млрд. евро за периода 2015-2016 г., като те ще са извън договорените мерки с нейните партньори. 

Прогнозите на фонда в документа за фискален мониторинг са по-сурови от тези, отразени в меморандума на кредиторите за гръцката икономика. 

МВФ очаква 2015-та да приключи за Гърция с първичен дефицит от 0,5 на сто, а през 2016 г. - с нулев първичен излишък. Оценките се определят като по-песимистични от тези на Европейската комисия, на Европейската централна банка и на Европейския стабилизационен механизъм. 

В тях за 2015 г. предвиденият първичен дефицит е 0,25 на сто, а за 2016-та първичният излишък е 0,5 на сто. 

Докладът на МВФ предвижда също първичен излишък от 1,3 на сто за 2017 г., 2,5 на сто - за 2018 г. и след това 3,5 на сто на годишна база.

Според фонда проблемът в гръцката пенсионно-осигурителна система е толкова дълбок, че в рамките на поетите от страната ангажименти по третата спасителна програма въпреки застаряването на населението, разходите за пенсии и здравеопазване ще продължат да се свиват.

В. "Етнос" пише, че в рамките на форума гръцкият финансов министър Евклидис Цакалотос ще има срещи с Кристин Лагард, с директора на фонда за Европа Пол Томсен, с ръководителя на Европейския стабилизационен механизъм Клаус Реглинг и с американския си колега Джак Лу. 

Във връзка с това в. "Контранюз" пише, че "строгото предупреждение на американците чрез Кристин Лагард за гръцкия дълг щяло да ускори процесите и щяло да застави чиновниците от Брюксел да подемат инициативи".

В. "Нафтемборики" отбелязва, че са нараснали значително очакванията за фактическо облекчаване на гръцкия дълг от страна на партньорите, че това е възможно да стане преди края на годината и че решение за дълга може да има още през декември. 

На този фон в. "Катимерини" алармира в заглавие за скрита бомба от 8 милиарда в гръцките осигурителни фондове. Вестникът твърди, че дефицитът в тези фондове тази година щял да възлезе на 1,5 млрд. евро, а през 2016 г. щял да достигне 1,6 млрд. евро, въпреки мерките, които са били взети или ще бъдат взети в следващите месеци във връзка с прилагането на третия меморандум. 

В. "Имерисия" допълва, че задълженията на тези фондове са огромни и че поради тази причина хиляди нови пенсионери щели да останат без пари в следващите две години. Изданието бие тревога за опасността от спиране на плащанията, ако не бъдат намерени 900 млн. евро. 

В. "Ефимерида тон синдактон" пише, че икономическият екип на правителството, съвместно с представители на техническите екипи на кредиторите, които се намират в Атина, подготвя нови съкращения. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив