Трите страни от еврозоната, които получиха финансова помощ - Гърция, Португалия и Ирландия - са подложени на драстични мерки за икономии, изисквани от техните международни кредитори
Плановете за понижаване на бюджетните дефицити в Европа са оказали значително отражение върху растежа, заяви главният икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Оливие Бланшар, цитиран от БТА и "Франс прес".
"Намаляването на дефицитите, което засега е разпространено много повече в Европа, отколкото в САЩ, се е отразило значително на растежа", изтъкна Бланшар в интервю за американското радио Ен Пи Ар.
"Ако разгледате страна по страна, ще стигнете до извода, че държавите, въвели най-драстичните планове за понижаване на дефицита имат най-малък растеж", допълни той.
Трите страни от еврозоната, които получиха финансова помощ - Гърция, Португалия и Ирландия - са подложени на драстични мерки за икономии, изисквани от техните международни кредитори, сред които и МВФ. Тези мерки се оспорват все повече и повече, отбелязва "Франс прес".
Като привърженик на по-гъвкава линия в ръководството на МВФ, Бланшар вече призна, че ефектите от строгите икономии върху растежа са били подценени най-вече в Гърция, която е в рецесия за пета поредна година.
Той отбеляза, че е "политически по-лесно" да се увеличават данъците, отколкото да се орязват разходите. При все това Бланшар изтъкна, че е трудно да се определи коя от двете мерки е по-ефикасна.
В САЩ администрацията на президента Барак Обама настоява за увеличение на данъците за най-богатите, докато републиканците в Конгреса настояват за орязване на държавните разходи.
Без да се позовава специално на ситуацията в САЩ, Бланшар увери, че "в крайна сметка" намаляването на дефицитите ще дойде едновременно от разходите и от постъпленията.