26 Декември 2024, 23:49 Днес (0) | Вчера (0)

МВФ намали прогнозата си за растеж на световната икономика заради Европа

22 Януари 2019 10:45 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 22 януари 2019, 10:58

това е втора низходяща ревизия през последните три месеца

Международният валутен фонд намали прогнозите си за растежа на световната икономика през тази година, визирайки слабостта в Европа и в някои от развиващите се пазари, и предупреди, че ако търговските спорове на бъдат разрешени, това може да дестабилизира допълнително глобалната икономика, съобщават Ройтерс и Блумбърг, цитирани от БНР.

Във втората си низходяща ревизия през последните три месеца водещата световна финансова институция също така цитира по-голямото от очакваното забавяне на икономиката на Китай и възможният Брекзит без сделка като допълнителни рискове пред икономически перспективи в глобален план, отбелязвайки че това може да влоши турбуленциите и трусовете на финансовите пазари.

Фондът вече прогнозира, че световната икономика ще нарасне през 2019 година с 3,5% при очаквания през октомври за запазване на експанзията от 3,7%, постигната през 2018 година. Растеж от 3,5 на сто би бил най-слабият от три години насам. За 2020 година се очаква слабо ускоряване на растежа до 3,6%, което е с 0,1 процентни пункта под октомврийската прогноза.

Новите прогнози на МВФ, оповестени преди началото на Световния икономически форум в Давос, който започна днес, показват, че световните лидери и политици може би се нуждаят от планове за справяне с края на годините на солиден икономически растеж.

"Рисковете за световния растеж са в посока надолу. Ескалация на търговските напрежения над тези, които вече са включени в прогнозата, остава основен източник на риск пред икономическата перспектива", се казва в актуализирания януарски доклад "Световни икономически перспективи" на МВФ. "По-голямата несигурност относно търговската политика и опасенията от ескалация и репресивни мерки ще намалят бизнес инвестициите, ще нарушат веригите за доставки и ще забавят растежа на производителността".

Новите низходящи прогнози отразяват признаците на слабост в Европа, след като мощният износител в лицето на Германия получи тежък удар от новите стандарти за отработените автомобилни емисии, а Италия се оказа под пазарен натиск поради скорошното бюджетно противопоставяне на Рим с Европейския съюз.

Фондът очаква растежът на еврозоната да се забави от 1,8% през 2018-а до 1,6% през настоящата година, което е с 0,3% под предишната прогноза, направена само преди три месеца. Солидна низходяща ревизия претърпя прогнозата на МВФ за растежа на БВП на Германия през 2019-а година до 1,3% от 1,9% през октомври.

В същото време базираната във Вашингтон организация запази прогнозата си за растежа на САЩ от 2,5% за 2018-та и от 1,8% за 2020-та, както и на растежа на Китай от 6,2% през тази и следващата година. Според МВФ очакваното охлаждане на американската икономика през 2020 година ще се дължи на отслабване на позитивния ефект от въведените по-ниски данъци и в резултат на по-високите лихви на Федералния резерв. Забавянето на китайската икономика до 6,2% от 6,6% през 2018 година пък ще бъде в резултат на търговската война и на опитите на властите в Пекин да ограничат растящите дългове.

Фондът намали и оценките си за растежа на развиващите се икономики през 2019-а година до 4,5% от 4,7% три месеца по-рано и след експанзия с 4,7% през 2018 година. "Развиващите се пазари и развиващите се икономики бяха тествани от трудни външни условия през последните няколко месеца, вследствие на търговските напрежения, нарастващите лихвени проценти в САЩ, поскъпването на долара, изтичането на капитали и нестабилните цени на петрола", се посочва в новия доклад на МВФ.

Британската икономика се очаква да отбележи растеж от 1,5% през настоящата година, въпреки че съществува голяма несигурност относно тази прогноза, което се базира на предположението за контролирано излизане от ЕС (за Брекзит със сделка), отбеляза фондът.

Япония е едно от малкото позитивни изключение, като МВФ повиши слабо прогнозата си за растежа на японската икономика през 2019 година до 1,1% от 0,9% през октомври с оглед на очакванията за подем в резултат на правителствените мерки, свързани с разходите, които целят да компенсират планираното за октомври повишаване на данък-продажба.

МВФ призовава политиците да извършват структурни реформи, докато световната икономика все още се радва на стабилен растеж.

"Основният приоритет на общата политика е страните да решават съвместно и бързо своите търговски спорове и произтичащата от тях политическа несигурност, вместо да увеличават вредните бариери и да дестабилизират вече забавящата се световна икономика", посочи фондът.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив