Според МВФ политическите вълнения досега са оказвали ограничено влияние върху икономиката, но остават рисков фактор заедно с продължаващата несигурност в еврозоната
Международният валутен фонд подкрепи усилията на новото правителство на България да помогне на най-бедните българи и за облекчаване на бюрокрацията за предприятията.
"Ние приветстваме намерението на новото правителство да запази приемствеността в макроикономическата политика, да увеличи социалната защита за най-уязвимите слоеве от населението и да проведе структурни реформи", каза ръководителката на мисията на МВФ в страната Мишел Шанън, цитирана от AФП и Дарик.
Тя призова властите да намалят бюрокрацията, да подобрят ефективността в енергийния сектор и да изкоренят корупцията и "шуробаджанащината". Тези мерки са от основно значение за подкрепа на растежа и заетостта, каза тя.
Министър-председателят Пламен Орешарски е подложен на огромен натиск от страна на протестиращи да се оттегли само след месец работа след спорното назначаване на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Според МВФ политическите вълнения досега са оказвали ограничено влияние върху икономиката, но остават рисков фактор заедно с продължаващата несигурност в еврозоната. Очаква се икономиката в страната да се подобри съвсем малко тази година в сравнение с предходната и безработицата да остане неприемливо висока, заяви представителката на МВФ.
"По-голям износ и средства от европейските фондове предоставят така необходимата за икономиката подкрепа, а инфлацията е намаляла и се очаква да остане ниска", каза още Шанън.
Българската икономика през миналата година има ръст от 0.8% и се очаква тази година да нарасне с около 1%. Коментирайки наскоро обявените планове за преразглеждане на бюджета на страната и увеличаване на бюджетния дефицит, представителката на МВФ заяви, че заложеният като цел дефицит от 1.4% е постижим. МВФ оценява финансовата система на страната като стабилна и добре капитализирана.