Експерти на Международния валутен фонд (МВФ) излязоха с необичайна обвинителна реч срещу социалните неравенства, които според тях спират икономическия растеж и подхранват финансовите кризи
Тези заключения се съдържат в публикувано изследване, предаде АФП. Навлизайки смело в област, която не му е особено близка, Фондът отбелязва, че пропастта между богатите и бедните е "достигнала най-високото си равнище от десетилетия" и то най-вече в развитите промишлени страни.
Констатацията не е много нова, но причините, посочени от експертите на МВФ могат да предизвикат изненада, идвайки от институция, която е пазителка на финансовата праволинейност и икономическия либерализъм, отбелязва АФП.
Според това проучване "смекчаването" на регулирането на пазара на труда и упадъкът на синдикатите са засилили неравенствата в доходите, ограничавайки възможностите на работещите да водят преговори.
"По-гъвкави правила за наемане и уволнение, по-ниски минимални заплати (...) и по-слаби синдикати са довели до по-големи неравенства", се заключава в изследването, което обаче не отразява официалната позиция на МВФ, уточнява АФП.
Технологичният напредък също е изиграл роля, удряйки работещите в ниския сегмент на пазара на труда. Според авторите на изследването икономическият растеж е по-слаб в средносрочна перспектива (-0,08 пункта), когато приходите на 20 на сто от най-богатите се увеличават с 1 процента. "Това изглежда сочи, че облагите не засягат" най-бедните, отбелязват експертите на Фонда.
И тъкмо обратното, евентуално подобно увеличение на приходите на 20 процента от най-бедните би стимулирало растежа с близо 0,4 процентни пункта, сочи изследването.