Според данните за периода 2008 - 2011 г. мъжете са били ударени от кризата по-сериозно, отколкото жените
От началото на кризата през 2008 г. ножицата между заплатите на мъжете и на жените плавно се затаваря. Решаващият фактор за тази тенденция обаче не са толкова повишенията при жените, колкото влошените трудови условия и по-големият дял на съкращения сред мъжете.
Това показва анализ на част от резултатите от последното глобално проучване на Международната организация по труда (МОТ).
Според данните за периода 2008 - 2011 г. мъжете са били ударени от кризата по-сериозно, отколкото жените, заради няколко от най-пострадалите и "най-мъжките" сектори като строителството. Съкращенията, намаляването на работните часове и на надниците на заетите мъже в тях, са истинската причина за стесняването на пропастта между възнагражденията, обясняват анализаторите.
В същото време условията за работещите жени масово са се запазили същите или малко са се подобрили спрамо началото на кризата. Такива са данните дори и за някои страни от Близкия изток, където делът на работещите жени по принцип е малък. В Сирия например през 2010 г. работят само 13% от всички жени, но мнозинството от тях печели повече от работещите мъже. Причината е че три четвърти от тях са заети в държавната администрация, където заплатите са 1.5 пъти по-високи от тези в частния сектор.
Между различните държави и части на света има съществени разминавания, които зависят например от сравнението между почастните работници и тези на пълен работен ден, поясняват от МОТ. Мъжете в Норвегия например печелят значително повече от жените, но само при работата на пълен работен ден, докато почасовите служители получават еднакви заплати, независимо от пола си.
Докладът на МОТ установява още, че ръстът на заплатите в развитите страни изостава от този на инфлацията през 2008 и 2011 година, но въпреки това възнаграждеията са се увеличили с 5% спрямо 2000 г.
"Засега можем да кажем, че и през 2012 г. тази тенденция на нулев растеж се запазва", коментира генералният директор на МОТ Гай Райдър. От организацията препоръчват на страните от еврозоната с големи дефицити да спрат свиването на пазарите на труда и да приемат политики за насърчанване на компаниите да инвестират и на банките да кредитират малкия бизнес.