05 Ноември 2024, 18:34 Днес (1) | Вчера (4)

Министрите на земеделието от ЕС ще обсъждат състоянието в сектора на плодовете и зеленчуците

09 Април 2014 12:40 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 9 април 2014, 12:31

Целта е повишаване на конкурентоспособността на сектора

Правителството одобри българската позиция за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство.

Форумът ще се проведе на 14 април в Люксембург и основната тема, която ще бъде обсъждана на него, е състоянието в сектора на плодовете и зеленчуците и евентуалните действия на общностно ниво за повишаване на конкурентоспособността му.

На срещата си министрите ще обменят мнения по доклада на Комисията относно прилагането на разпоредбите, отнасящи се до организациите на производителите, оперативните фондове и оперативните програми в сектора след реформата от 2007 г.

България напълно споделя извода, че ниската степен на организираност и липсата на организации на производителите в някои държави-членки е въпрос от решаващо значение и налага допълнителни мерки за намаляване на дисбаланса в рамките на ЕС, се казва в решение, разпространено от пресслужбата на Министерски съвет.

Според нас от важно значение е фактът, че производителите, които не членуват в организации на производители, и обикновено са сред най-малките, имат много слаба позиция при договаряне във веригата на доставки и са изложени в по-голяма степен на рисковете, свързани с глобализацията на пазара и изменението на климата.

В тази връзка ще предложим да се предвидят промени в начина на финансиране по схемата за подпомагане на организации на производители на плодове и зеленчуци чрез оперативните програми, което да позволи нейното успешно прилагане от организации на производителите с ниски стойности на предлаганата на пазара продукция.
Кабинетът днес одобри и резултатите от два Съвета на Европейския съюз – по земеделие и рибарство и "Общи въпроси”, проведени в Брюксел на 24 и на 18 март.

На заседанието си министрите на земеделието проведоха ориентационен дебат по предложението за регламент относно действията за информиране и насърчаване, свързани със селскостопанските продукти на вътрешния пазар и в трети страни. По-голямата част от делегациите подкрепиха компромиса на Председателството, предвиждащ увеличение на нивото на финансиране от ЕС на 75% за национални и мултинационални програми, а в случаи на кризи – до 85 процента. За сравнение, първоначалният проект предвиждаше финансиране до 50% от ЕС за националните програми, а за мултинационалните – до 60 на сто. Предложението за регламент предстои да бъде обсъждано на тристранни срещи с Европейския парламент.

България подкрепи инициативата на Словения за европейска "медена закуска”, чиято цел е да допринесе за повишаване на съзнанието на младите хора и широката публика за значимостта на пчелите и пчелните продукти.

България подкрепи и Италия в искането й Европейската комисия да направи задълбочен анализ на ситуацията в сектора на ориза във връзка с увеличения внос от Камбоджа и при необходимост да предприеме навременни действия.

Основен акцент в заседанието на Съвет "Общи въпроси” бе подготовката на заседанието на Европейския съвет на 20-21 март. Дискусионните въпроси по темата бяха свързани с индустриалната конкурентоспособност и пакета климат/енергетика. Редица държави-членки подкрепят възприемането на по-амбициозен подход към интегрираната промишлена политика. Беше споделена необходимостта от подобряване на сигурността на доставките, за реформа на Европейска схема за търговия с емисии (ЕСТЕ) и обсъждане на мерки за гъвкавост между секторите, попадащи в ЕСТЕ и тези извън нея.

По тема за ЕС-Африка се очерта виждането за по-широк дебат, включващ и други въпроси освен свързаните със сигурността. Няколко държави призоваха за по-добро отразяване на темата за миграционните потоци.
Основният въпрос по време на работния обяд бе за ситуацията в Украйна.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 05 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7936
GBP 2.4796 2.4887 2.3266
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив