Трите приоритета, от които ръководният екип няма да отстъпи: качествено събиране на доказателства по НПК, много повече униформен състав и неотслабващ граничен контрол
Министърът на вътрешните работи Веселин Вучков представи "МВР-2015 г.: Пътна карта на реформите". Трите приоритета, от които ръководният екип няма да отстъпи, са: качествено събиране на дзоказателства по НПК, много повече униформен състав и неотслабващ граничен контрол. Представената визия за реформи предвижда те да се отнасят за новопостъпили служител.
За период от 5 години - от 2010 до 2014 г., работещите в МВР са намалели с 9300. Реалното кадрово състояние на министреството към 31 декември 2014 г. - възнаграждения в МВР получават 47 134, работещи по трудов договор са малко над 6000 и държавни служители /около 41 000/, всички първа категория труд, отчете министърът. За темпа на напускане на служители през последните години, стана ясно, че пикът е през 2013 и 2014 г, като причините са свързани основно с недобро обясняване на реформите и неяснота спрямо пенсионната реформа. Напусналите през декември 2014 г са 716.
Един от най-важните акценти в презентацията е свързан с финансовото състояние на МВР. През последните 5 години има значителен ръст на финансови разходи, които ползва МВР. Става дума за реално изхарчени пари от МВР. Причините са нарастването им от 2010 до 2014 вкл. са комплексни. През 2014 г. най-много расте делът за разходи за персонал – заплати и осигуровки: двукратно през годината бяха увеличени трудовите възнаграждения /веднъж от 1 януари и втори път – с новия ЗМВР от 1 юли/, като и при двата случая липсва каквато и да било финансова обосновка, сочи отчетът.
"Така, на 7 ноември новото ръководство установи с изненада дефицит от 213 млн. лв. в МВР. Само благодарение на актуализирания бюджет успяхме да платим дори заплатите за ноември и декември. Други обяснения за повишените разходи са свързани с увеличения миграционен натиск и реакция на някои сериозни природни бедствия", обяви МВР министърът.
Финансовата рамка за 2015 г. е 1 млрд. 31 млн. 760 000 лв. От тях 936 млн. лв. са разходите за персонал – заплати и осигуровки, 12 млн. са капиталовите разходи, 82 млн лв.- издръжка. Реално намалението е с около 230 млн. лв. в сравнение с 2014 г.
Във връзка с функционалната реформа в МВР става дума за промяна, която се гласува от парламента с промените в ЗМВР. Дебатът вече се проведе на първо четене и вероятно до няколко седмици ще се проведе и на второ четене. Приоритетите са: възстановяване на конкурсното начало в кариерното развитие, балансиращата роля на президента при назначаването на главен секретар на МВР и на председателя на ДАНС, структуриране отново ГД"Национална полиция".
От тази седмица предстоят срещи с всички парламентарни групи, в Съвета за административна реформа към МС "МВР-2015г.: пътната карта" ще бъде представена още утре.
Предвижда се между първо и второ четене на ЗМВР да предложим въвеждането на фигурата на административния секретар, който да се грижи за администрацията и Закона за държавния служител.