27 Ноември 2024, 05:55 Днес (0) | Вчера (3)

Москва преминава към плаващ курс на рублата

15 Септември 2014 16:07 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 15 септември 2014, 15:38
Под лиценза на creativecommons

Въвеждането на плаващ валутен курс на рублата е значително изменение в руската монетарна политика, като на практика цената на валутата ще се определя изцяло от финансовите пазари

Централната банка на Русия планира да отпусне контрола върху курса на рублата, съобщи директорът на банката Елвира Набиулина. 

Въвеждането на плаващ валутен курс на рублата е значително изменение в руската монетарна политика, като на практика цената на валутата ще се определя изцяло от финансовите пазари, а целта е повишаване на гъвкавостта на курса. Набиулина отбелязва, че вече година централната банка не се е месила активно в курса, но ще си запази правото да задава интервал, в който да може да се движи той. Директорът на централната банка добавя, че към края на 2014 г. нормативните основания за намеса в курса на валутата са много по-малко.

Това обаче по никакъв начин не означава, че Русия се отказва от инструментите за влияние върху курса на рублата. Централната банка ще влияе на курса опосредствано, чрез манипулиране на други ключове и икономически показатели и най-вече основния лихвен процент. Това е част от политиката на централната банка, която си поставя за цел превръщането на лихвения процент в основен инструмент на данъчната и разходната политика през следващите години.

В случай на финансова нестабилност централната банка си запазва възможността да продава чуждестранна валута. Като заплаха ще се разглеждат най-вече не колебанията в курса, а възникването на паника в валутните пазари, подобна на тази от началото на март. Докато измененията в курса се считат за нормално явление на пазара и отговарят на нуждите на икономиката, но централната банка няма да се поколебае да се намеси, "в случай че види безумие, пламнало в очите на инвеститорите".

Банката не изключва предприемането на каквито и да било мерки, в това число и кредитиране в чуждестранна валута на банки, които са станали обект на санкции от страна на ЕС и САЩ. Анализатори посочват, че това е една от причините, поради които Русия се отказа от пазенето на резерви, които обслужват поддръжката на курса на рублата. Набиулина посочва, че големите компании, срещу които са наложени санкции, от своя страна пък могат да получат финансиране на вътрешния руски пазар, а много от тях вече са го направили. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8635
GBP 2.4796 2.4887 2.3432
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив