Безработицата в Гърция достига 40 процента, а сред младите хора тя е още по-висока – над 60 процента. На този фон за мнозина единственото спасение е бягството в чужбина
Все повече безработни гърци са принудени да напускат родината си. От това печелят много германски болници, които си набират персонал в Гърция, се казва в репортаж на германската обществено-правна телевизия АРД.
На огромен екран в конферентната зала на един петзвезден хотел в Солун се прожектират кратки филми за Фройденщат и Шварцвалд. Кадрите показват германското градче и околностите му от най-добрата им страна. Залата е пълна с гърци, желаещи да заминат за Германия. Срещата обаче не е организирана от някоя агенция, рекламираща туристическите си пакети, а от няколко германски болници, набиращи персонал, съобщава Дойче веле.
На заинтересованите им се обяснява какво точно ги очаква във Фройденщат: безплатен езиков курс, жилище в общежитие за медицински сестри и достатъчно време за запознаване с новата среда и навлизане в професията. 20-годишната Евантия е възхитена. "За човек като мен, който от месец март е без работа, това е златен шанс", казва тя.
Безработицата в Гърция достига 40 процента, а сред младите хора тя е още по-висока – над 60 процента. На този фон за мнозина единственото спасение е бягството в чужбина. Такава е тъжната перспектива и пред 24-годишната Кириаки, която по професия е медицинска сестра. Тя се е дипломирала преди две години, но все още не може да си намери работа. Къде ли не е опитвала, но в крайна сметка отговорът винаги бил "Ще ви се обадим". Досега обаче така и никой не я е потърсил.
"От високата безработица сред младите хора в Южна Европа печелят не само много болници в малки общини като нашата", казва директорът на болницата във Фройденщат Петер Маст. "Много от по-малките болници в Германия изпитват остра нужда от персонал и то не на последно място заради по-лошите условия на труд, които предлагат. Тези условия обаче все пак са достатъчно атрактивни за много медицински работници от Гърция", допълва той.
Гръцките медицински сестри имат завършена степен бакалавър и обикновено са преминали няколко специализации. През първите няколко месеца след пристигането си в Германия те работят като помощен персонал с нетна заплата от 1 150 евро на месец. По-късно заплатата им скача на 1 600 евро. "В Гърция трудно могат да се изкарат такива пари. Там заплатата ти стига 800 евро едва след 10 или 15 години трудов стаж", казва Кириаки.
В Гърция обслужващ персонал за болниците се набира по пограмата на ЕС "MobiPro-EU". Тя предлага обучение по езика, което започва още преди кандидатите да са заминали за чужбина. Освен това те получават надбавки за преместването си, за пътните разходи и за процедурата по признаването на техните дипломи в Германия. Всеки има право и на т.нар. културен посредник.
Кириаки вече е подписала своя договор за работа в Германия. Тя просто вече не издържа в родината си, се казва в края на репортажа на телевизия AРД.