Поройните мусонни дъждове в Пакистан и северната част на Индия са отнели живота на над 300 души, според данни, предоставени в неделя от длъжностни лица в двете съседни страни
Армията е била задействана в помощ на населението и в двете страни. Спасителни операции с участието на хеликоптери, самолети и лодки помагат на хората, попаднали в капан заради внезапното покачване на водите.
Непрестанните дъждове в Пакистан доведоха до смъртта, само през последните три дни, на 193 души. Повредени бяха хиляди домове, четири области са в условията на последна степен на тревога. Но в неделя стихията изглежда се успокои. В Индия в проливните дъждове и наводненията загинаха над 150 души. Над 14 800 са били спасени. Петдесет допълнителни медицински екипа работят в пострадалите зони, съобщи Министерството на отбраната в изявление.
"Хиляди хора все още са в капан", каза пред АФП полицейски инспектор от областта. "Открити са над 150 тела. Точните числа са трудни за определяне и продължаваме да издирваме жертви".
В Шринагар, град с население 900 хил. души, полицейски служител заяви, че се страхува, че степента на щетите все още не е известна, комуникаците са прекъснати и много райони остават все още недостъпни. "Ние сме в една ужасна ситуация", каза той пред АФП при условие на анонимност.
Според индийския премиер Нарендра Моди, който посети района, наводнението е "национална катастрофа".
Моди изрази на министър-председателя на Пакистан Наваз Шариф "дълбоко съчувствие" към пострадалите от наводненията в съседната страна. Индия и Пакистан имат териториални спорове в района на наводненията.
В най-гъсто населените пакистански щати Пенджаб и Кашмир, повечето от смъртните случаи са причинени от срутени покриви, електрически удари и свлачища. Премиерът Наваз Шариф посети засегнатите от наводненията райони, като гарантира, че "правителството ще преброди небето и земята, за да помогне на хората в беда".
От четири години насам Пакистан страда от смъртоносни наводнения по време на мусоните. През 2010 г. най-тежките наводнения в историята на Пакистан отнеха почти 1800 живота и засегнаха 21 милиона души, което доведе до сериозна хуманитарна криза.