Над 20 000 повиквания се генерират денонощно на спешния номер 112. Това обяви пред БТА говорителят на Националната система 112 Дани Недялкова
Гражданите най-често се свързват с тел. 112 при нужда от спешна медицинска помощ, както и когато искат да подадат сигнали до полицията, пожарната и общините.
Средно 197 674 инцидента месечно за цялата страна са регистрирани до 1 ноември. Най-много от тях - 54 274 са насочени към нуждата от Спешна помощ, 48 833 - към полицията и 4567 - към пожарната.
Под 1 % средно са лъжливите обаждания. Подателите на фалшивите сигнали, за които се мобилизира Спешна служба, се санкционират съгласно Закона за националната система 112. В него са разписани сурови санкции за авторите на тези сигнали, предупреди Недялкова. Между 10 000 и 20 000 лева е глобата за мобилизиране на екип.
Оказва се, че 80 на сто от българите са информирани за функциите, обхвата и предназначението на единния европейски номер. Проблемът идва от факта, че повече от половината граждани не са наясно в какви ситуации трябва да търсят спешния телефон 112, коментира Дани Недялкова.
Често хората звънят, за да получат информация за телефонен номер или за прогнозата за времето, дори за пътната обстановка. Тези повиквания попадат в категорията нерегламентирани. Те не са от компетентността на спешните служби и представляват голям проблем за операторите на спешния номер.
Именно това е причината националната система да започне разяснителна кампания сред децата в цялата страна.