Чили е една от най-засегнатите от земетресения държава в света
Повече от 300 земетресения са люлели чилийския северен бряг през миналата седмица, като учените не могат да кажат дали поредица не предшества голяма трагедия в района, предаде Асошиейтед прес.
Поредицата започна със силен трус от 6,7 по скалата на Рихтер, който люля района на 16 март. Тогава над 100 000 души бяха принудени временно да напуснат домовете си и да се евакуират от ниските райони поради опасност от цунами, но такова развитие на бедствието нямаше.
Но земята така и не се успокои. Само в гр. Икике в понеделник имаше над 10 труса, които бяха усетени. "Ситуацията няма нищо общо с нормалната. Има смес от трусове и афтършокове, които ги следват", заяви за медиите Марио Пардо, заместник-шеф на сеизмологичния център към университета на Чили, предаде БГНЕС.
Чили е една от най-засегнатите от земетресения държава в света. През 2010 г. трус с магнитуд 8,8 по скалата на Рихтер и последвало го цунами уби 500 души и разруши над 220 000 дома. Най-силното въобще земетресение на планетата ни пак се случи в латиноамериканската страна – с магнитуд 9,5 то люля Чили през 1960 г. и доведе до смъртта на 5000 души.
В района на Икике през 1877 г. е имало земетресение със сила 8,3 по Рихтер, което е предизвикало цунами с височина 24 метра. Гигантската вълна нанесе щети по бреговете на Чили и Перу, трусът доведе до фатални последствия в Хаваи и Япония.