Според закона личните лекари трябва да имат специализация по "Обща медицина", "Вътрешни болести", "Педиатрия" или "Спешна медицина", за да имат право да работят с пациенти
През юни 2014 г. личните лекари без придобита медицинска специалност ще загубят правото си на практика, ако не се направят промени в Закона за здравето. Това предупредиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
Според закона личните лекари трябва да имат специализация по "Обща медицина", "Вътрешни болести", "Педиатрия" или "Спешна медицина", за да имат право да работят с пациенти. Понеже специализацията отнема време, има опасност голяма част от тях да не спазят срока, а други изобщо не са записали.
Джипитата, които не са започнали специализация в страната, в момента са около 18% или 830. Други 41% все още специализират и нямат необходимата диплома. Броят на общопрактикуващите лекари е малко над 4 600 и практиките на повече от половината от тях са застрашени. Така и множество пациенти могат да останат без личен лекар, отбелязват от сдружението.
Председателят на НСОПЛБ доц. Любомир Киров обяви пред "Дарик", че организацията настоява за удължаване на срока, в който общопрактикуващите лекари да могат да запишат и да специализират, за да запазят практиката си. Той заяви, че проблемът е сериозен и призова личните лекари без специалност да не се бавят, като отчете също и че придобитата специалност е част от гаранцията за качество на медицинската дейност и е задължителна за всички медицински лица.
"Знам, че ще има негодувание от колеги, които по една или друга причина не искат да специализират, защото така е по-лесно, но в крайна сметка голямат част от нашата професионална група има специалности и специализира. Всички трябва да се зачислят и да специализират. Защото ще има рев и вой: "Ама ние сме работили 15 години, защо трябва да се учим, като си можем". Не е така. Как можаха 80% да се учат, а вие не", заяви доц. Киров, обръщайки се към 18-те процента без дипломи.