Според разчетите на финансовото министерство търговците на употребявани автомобили ползват редица вратички в законите, които им позволяват да си спестят плащането на поне 40 милиона лева годишно към държавата
Проверката на автокъщите в страната, която тече от няколко дни, стигна и до най-голямата автоборса край Пловдив. Тя се намира близо до село Труд и днес едновременно полиция е завардила входа към почти всички търговци, съобщи Би Ти Ви.
Много от собствениците обаче успели да затворят, преди проверяващите да дойдат. Хванатите от инспекцията, казват че се проверява всичко - статут на земята, фактури за колите, трудовите договори на работещите.
Според разчетите на финансовото министерство търговците на употребявани автомобили ползват редица вратички в законите, които им позволяват да си спестят плащането на поне 40 милиона лева годишно към държавата.
Задачата на съвместните екипи е да установят произхода на средствата за закупуване на автомобилите, цените и отчитането на приходите, както и данни за престъпления, свързани с търговията с превозни средства. Сред най-често срещаните схеми за избягване на облагане е фиктивното сключване на договори между купувача физическо лице и собственика на автомобила в чужбина, като по този начин посредникът при продажбата не декларира приходи и не плаща нищо.
Друга масова практика е да се посочват силно занижени стойности на продажбата, нямащи нищо общо с пазарните цени. Често срещана е практиката на масова покупка на бракувани автомобили в чужбина от застрахователни дружества, които впоследствие се ремонтират и продават в България, посочва Би Ти Ви.