В българския здравен бюджет минимална сума е отделена за профилактика (59 млн. лв., при 1,1 млрд. лв. за болнично лечение), а навсякъде другаде по света е обратното
Д-р Станимир Хасърджиев- председател на Националната пациентска организация и Д-р Димитър Ленков- секретар на Българския лекарски съюз гостуваха в "Добро утро, България!" на TV7, за да коментират идеята т. нар. немарливи пациенти да бъдат санкционирани.
Д-р Димитър Ленков подчерта, че пациентите имат задължение да бъдат коректни към осигурителната система и когато някой не изпълнява задълженията си към нея, не би трябвало да има и претенции в последствие. Българите са немарливи към собственото си здраве и ходят на лекар, едва когато усетят сериозен проблем, а често тогава е късно или пък лечението е много по-скъпо отколкото, ако се лекува заболяването в ранен стадий , подчерта Д-р Ленков.
В българския здравен бюджет минимална сума е отделена за профилактика (59 млн. лв., при 1,1 млрд. лв. за болнично лечение), а навсякъде другаде по света е обратното. Ранното откриване на заболяванията спестяват много пари за лечение, добави гостът.
Д-р Хасърджиев подчерта, че бъдещето на медицината е в превантивната медицина, в профилактиката, която е отговорност на цялото ни общество.
Профилактичният преглед трябва да е пълен и е нужно да се подобри и пакетът, който се прилага, лекарите трябва да убедят пациентите в необходимостта от годишните прегледи, добави той. Редица държави са предвидили стимули да пациентите, ползващи се от профилактика – ден отпуск за да си направят преглед например. В Германия, ако не отидеш на годишния профилактичен преглед, могат да ти блокират банковите сметки, обясни Д-р Хасърджиев и добави, че това е посоката, в която трябва да вървим.