Мика Зайкова от „Има такъв народ“ откри заседанието
Народните представители от 46-то Народно събрание положиха клетва. Днес парламентаристите се събират на първото си заседание. Според чл. 76 от Конституцията първото заседание на НС се открива от
най-възрастния присъстващ народен представител. Както в предишния парламент, така и сега, това е Мика Зайкова от ПГ "Има такъв народ" (ИТН) . Зайкова посочи, че има три основни извода, наложили се
от парламентарните избори:
- Народът ни каза, че не иска да живее повече така, че иска промяна.
- Суверенът каза, че не дава мнозинство на нито една от партиите, тоест каза ни – работете заедно, за да осъществите мечтата на България.
- Народът ни каза с по-ниската избирателна активност - да, изборите са демократична процедура, те се прилагат, ама не ги ли прилагаме много често. Хайде вече да спрем с
демократичните процедури и да се захванем на работа. Нито ще е лесно, нито ще е бързо, но е възможно.
След прочувственото слово на Мика Зайкова народните представители положиха клетва, след което изслушаха химните на България и на ЕС.
В момента текат изказвания на представители на парламентарно представените партии.
Откриването на новия параментарен сезон не мина без гафове. В началото Мика Зайкова забрави да анонсира изслушването на химните на България и на ЕС, но с усмивка отбеляза: "О, да, бабите забравят". След нея пък Тошко Йорданов от "Има такъв народ" допусна лапсус, като назова действащия президент Първанов, вместо Радев. Грешката беше посрещната с усмивка от Румен Радев.
В изказването си Тошко Йорданов от "Има такъв народ" обяви, че настоящият парламент, подреден от българския народ, е по-близък до реалността от предишния. В следващите 14-15 дена би трябвало да има правителство, ако са верни декларациите за промяна на държавата, а не за постове, каза още Йорданов.
Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ, посочи в изказването си, че днес политичеката ни система е фрагментирана и сме сидетели на невъзможност да се конструира стабилно управление. "Ние не разчитаме изборния резултат като победа на определена политическа сила. За нас той е предизивкателство, поставено от българските избиратели, което изисква от нас възстановяване на политическия диалог, прекратяване на войната между институции и сформиране на национално единство", каза още Десислава Атанасова.
Корнелия Нинова, лидер на БСП, посочи, че приоритет е да се доразгради старият модел на управление и да бъде изграден нов - различен и стабилен. "Потвърждавам нашия ангажимент, ако президентът реши третият мандат да бъде предложен на нас, да предложим приоритети и да гарантираме стабилност на хората", каза председателят на БСП.
Христо Иванов от Демократична България очерта най-важните приоритети, по които да работят депутатите: задаващата се следваща вълна на коронавирус кризата, внасянето на плана за възстановяване в Европейската комисия и започването на работа по бюджета за 2022 г. "Демократична България” обяви, че ще постави на широка дискусия въпроса за промените в конституцията, свързани с реформата на правосъдната система. Сред останалите приоритети ще бъдат политиките за българите в чужбина, продължаване на реформата в изборното законодателство, лустрацията и освобождаването от зависимостите на комунистическия режим, превръщането на българската култура в национален приоритет.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ посочи, че народът иска промяна, а тази промяна минава през диалог и необходимите компромиси в името на голямата цел – достоен живот на всеки гражданин. "Ние от ДПС работим за това да има правителство и България да започне да излиза от кризата", посочи още той.
Мая Манолова от "Изправи се.БГ! Ние идваме!" посочи, че основната задача е да е изпълни волята на обикновените хора да живеят в справедлива, богата и правова държава, в която всеки да се чувства сигурен и подкрепен. "Целта ни е мутризация в бъдеще да не бъде възможна, независимо кой е на власт", посочи Манолова.