Така руският президент Владимир Путин отговаря на въпрос на в."Билд" дали страната му не иска отново да е световна суперсила
"Не, не си приписваме ролята на суперсила. Това е твърде скъпо и ненужно." Така руският президент Владимир Путин отговаря на въпрос на в."Билд" дали страната му не иска отново да е световна суперсила.
Във втората част от обширното интервю за най-многотиражния германски вестник той разговаря за отношенията с Турция, какво цели страната му в Сирия и как разбира свободата.
След като журналистите му припомнят, че президентът на САЩ Барак Обама нарече Русия "регионална сила", Путин казва: "Ние все още сме една от водещите икономики в света. Що се отнася до концепцията за "регионална сила", бих препоръчал да погледнете картата на света. На запад нашият регион е Европа. На изток съседи са ни Япония и САЩ. На север граничим с Канада в Северния ледовит океан. Ако искате да принизите ролята на Русия в света, всъщност искате да повишите тази на собствената си страна. Това е грешка."
Президентът добавя, че не приема сериозно думите на Обама както за "регионална сила", така и че Америка е "богоизбрана нация".
Путин обяснява също, че Русия винаги е искала да участва в срещите във формата Г-8, не е замразявала сътрудничеството с НАТО и би искала то да бъде подновено. "Но това е като в живота - в щастливата любов е нужна взаимност, ако някой не иска да си сътрудничи с нас, ОК, да си върви по живо по здраво."
По повод конфликта с Турция президентът казва, че той няма нищо общо с членството ѝ в НАТО. "Ако Турция преследва интересите си в района, няма нужда нито Германия, нито НАТО да я подкрепят, нали", казва той. Путин допълва, че много се надява подобни инциденти да не прераснат в голям военен конфликт. "Но ако руските интереси и сигурност са застрашени, Русия ще се съпротивлява. Всеки трябва да знае това."
Помолен да коментира критиките, че руската бойна авиация атакува в Сирия антиправителствени бунтовници, а не "Ислямска държава", Путин отвръща: "Всичко това са лъжи" и твърди, че видео свидетелствата с такива твърдения били подготвени още преди да започне руската операция.
Съюзник ли е Асад на Русия и защо, след като бомбардира собственото си население и уби хиляди хора, питат журналистите от "Билд".
"Това е коварен въпрос", отвръща Путин. "И аз мисля, че президентът Асад допусна много грешки в този конфликт. Но той никога нямаше да се разрасне толкова, ако не го подклаждаха отвън - с оръжие, пари и бойци. Кой е виновен за това? Правителството на Асад, което се опитва да спаси страната си от разпадане? Или бунтовниците, които иска да я разкъсат на парчета и се сражават с правителството? (...) Асад не се бори с населението си, а с въоръжените действия срещу властта. Ако пострада и цивилно население, вината не е на Асад, а на бунтовниците и задграничните им помощници."
Запитан какво преследва Москва там, президентът отвръща с това какво не преследва - "не искаме Сирия да свърши като Ирак или Либия". След това той хвали египетския президент Сиси, че решително се намесил и взел властта в критична ситуация, за да стабилизира страната.
Според Путин първо трябва да се стабилизира ситуацията в Сирия, да се проведе конституционна реформа, последвана от предсрочни президентски избори.
А ако Асад ги изгуби, ще му предостави ли Русия убежище", питат от "Билд".
Путин не отхвърля такава възможност, а казва, че е твърде рано да се говори за това. "Но със сигурност по-трудно бе д предоставим убежище на Едуард Сноудън, отколкото би било в случай с Асад."