Вероятността недоспалият шофьор да провокира ПТП скача с 44% заради снижаването на концентрацията, а раздразнителността се увеличава с 50% независимо от възрастта
Американската академия по медицина на съня (AASM) обяви наскоро, че пълноценният сън трябва да продължава 7-9 часа дневно. Недоспиването, както и прекомерният сън, могат да се отразят зле на здравето и да доведат до опасни последици за организма.
Съвременният начин на живот нерядко кара хората да спят по 5-6 часа дневно. Подобен продължителен начин на живот обаче може да доведе до различни заболявания, например диабет. Сънният дефицит е стресиращ за организма и провокира повишаване на хормона кортизол, както и на глюкозата, инсулина, холестерина и триглицеридите, което в крайна сметка може да доведе дори до инвалидизация, коментира к.м.н. д-р Дмитрий Пискунов , ръководител на управлението по медицинска експертиза в руската застрахователна компания "Алфа Страхование". Според него, намаляване нивото на хормона серотонин води до повишаване на адреналина, тоест, човек става нервен и неспокоен дори в съня си. Недостигът на почивка по правило се компенсира с нездравословна храна, което води до затлъстяване и други заболявания.
Намаляването на съня с 1-2 часа дневно води и до поглъщането на повече храна, обикновено 1/3 повече от обичайното количество. Обмяната на веществата се забавя, от което човек чувства глад. Имунитетът на организма намалява три пъти и като последица се увеличава рискът от бактериални и вирусни инфекции.
Продължителната сънна депривация провокира множество проблеми, сред които бъбречна недостатъчност, безплодие, депресия, хипертония, сърдечно-съдови заболявания. Рискът от инсулт и други увреди на мозъка нараства с 20% даже и при млади хора.
Вероятността недоспалият шофьор да провокира ПТП скача с 44% заради снижаването на концентрацията, а раздразнителността се увеличава с 50% независимо от възрастта.
Затова и застрахователите, както и лекарите, алармират да се обръща внимание на качествения сън и на режима на живот.