В Мизия ние не дойдохме, за да обменим думи за това какво е станало или какво може да стане, а как да се помогне от тук нататък, каза пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров при посещението си в Мизия
з съм с ясното съзнание, че институцията, която представлявам няма социални функции, но съм с ясното съзнание, че тя е държавен орган, който има функции по надзор за законност. Наше задължение е да се следи за спазването на Закона за защита при бедствия", заяви той и обясни, че Върховната административна прокуратура ще започне проверки и ще ги приключи не просто с констатиране на състоянието на язовирите във Врачанска област.
"Необходимо е да се мисли за ситуация, при която язовирите трябва да освободят поне една трета от своя обем в идващия сезон, когато дъждовете ще преобладават. Трябва всички язовири да бъдат снабдени и с изпускателни кранове. Ако всичките тези мерки бъдат взети навреме, то проблемите ще са свързани само с настаняване и изхранване на населението, но поне ще изчезне страхът", подчерта главният прокурор.
Той посочи, че в момента, когато има парламент, би си позволил да предложи изменение в член 55 в Закона за защита при бедствия. "Очевидно е, че последната редакция, която е направена за изплащане на обезщетения при природни бедствия на база на данъчната оценка на имота не е справедлива. Тя е направена така, за да се стига до злоупотреби, но има вариант да се поправи, като при бедствия щетите се изчисляват на база пазарната цена на имота в региона", допълни Цацаров.
Той обясни, че по досъдебното разследване за причиняването на наводнението в Мизия работата е изключително голяма, Районна прокуратура – Оряхово е извършила вече 39 огледа на язовири, като предстоят и още.
Главният прокурор посочи, че в момента в Мизия 120 жилища са негодни за обитаване, 300 души живеят без покрив, а 550 души трябва да се изхранват всеки ден. Той обясни, че е провел среща с председателя на Българския Червен кръст Христо Григоров, който е заявил, че организацията ще продължи да изхранва населението.