Неравенството в доходите има статистически значимо влияние върху икономическия растеж. Това показва ново изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирано от БиБиСи
Във Великобритания растящото неравенство струва на икономиката почти 9 процентни пункта от ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) между 1990-а и 2010 г.
Поради същата причина САЩ са загубили почти 7% от ръста на своя БВП.
ОИСР са установили, че преразпределението на богатството през данъците и социалното подпомагане не възпрепятства икономическия растеж.
"Тези категорични факти доказват, че справянето с високото и нарастващо неравенство е от решаващо значение за насърчаването на силен и устойчив растеж и трябва да бъде в центъра на политическия дебат”, заяви генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия и допълни, че страните, които насърчават равните възможности за всички от най-ранна възраст, ще са тези, които ще растат и ще благоденстват.
В 34-те страни членки на ОИСР пропастта между богатите и бедните е на най-високото си равнище за последните 30 години, допълват от ОИСР.
Най-богатите 10% в тези страни печелят средно 9,5 пъти повече от най-бедните. За сравнение през 1980-те те са печелили 7 пъти повече.
Единствените страни, в които от ОИСР са установили, че неравенството е спаднало, са Гърция и Турция.
Липсата на инвестиции в образованието е ключов фактор за нарастващото неравенство, добавят от ОИСР.