Перспективите за младежката заетост не са бляскави. Ниското заплащане не мотивирало младежта да започне работа
Това заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин по време на кръгла маса на тема "Младежка заетост- предизвикателства и решения".
В различните страни има различни предизвикателства, които стоят пред прилагането на програмата за младежката гаранция. В България младежката безработица е горе -долу около средните европейски равнища, подчерта той.
У нас обаче е най-големият процент на трайно безработни. Младежката безработица в България не е толкова проблем, свързан с икономическия цикъл, ние трябва да решаваме структурни проблеми, свързани с младежката безработица, според министър Калфин.
В бизнеса има готовност за разкриване на нови работни места, отчете той.
13% от фирмите заявяват, че са готови да разкрият нови работни места. 60% от работодателите смятат, че знанията, които са получили децата в средното образование са недостатъчни за започване на работа. Според работодателите 52% от постъпилите при тях не могат да носят отговорност. Над 40% от назначените пък не могат да работят в екип. 50% от работодателите имат нужда от работници със средно-специално образование, обясни още Ивайло Калфин. Още 20% от работодателите са готови да обучат работници със средно-специално образование. Висшистите са търсени от 18% от работодателите. 12% от фирмите търсят работници с основно образование.
Бизнесът притеснен - младежите ни искат да са чиновници. Държавната служба се оказва по-привлекателна, отколкото работата в частния сектор. Това стана ясно от коментара на Божидар Данев от БСК по време на кръглата маса.
У нас се предлагат качествени работни места, нямало обаче младежи, които да работят. Те имат знания, но нямат умения и компетентности, според Данев. ИТ секторът в момента се нуждае от няколко хиляди работни места, аутсорсинга също има нужда от служители. Има свободни места в машиностроенето. Проблемът е, че има пропаст между знанията, уменията и компетентностите на младите хора според Божидар Данев.
Като че ли сме сменили ценностите на младите хора, сподели той.
По-голямата част от младежите искат да са чиновници. Оказва се, че заплащането в държавния сектор е по-високо от възнаграждението в реалния сектор. Това деформира ценностната система на младите хора, според Данев.
Освен това младите хора смятат, че заплащането у нас е много ниско. Освен това проблемът се задълбочавал и заради наплива на висшисти. Намалявал броят на хората със средно и средно специално образование. Икономиката ни започва да търси хора, които са средното равнище, коментира Божидар Данев.
Друг дефект в системата, според него, е това, че голяма част от висшистите са в специалности, които не са нужни на пазара на труда - икономисти, юристи, социални науки. Няма математици, няма инженери, изтъкна представителят на БСК.
Младите хора на искат да учат трудни работи, те искат да учат лесни работи, по мнението на Божидар Данев.
60% от младежите не са чували за младежката гаранция, тези тревожни данни пък представи президентът на КСНБ Пламен Димитров.
Над 250 000 младежи за 4 години са получили базови познания за своите трудови и осигурителни права, по инициатива на синдиката. Всички сме длъжници на младите хора, убеден е Димитров. Той също е на мнение, че заплатата е важен фактор за започването на работа. 200 души на ден през последните 7 години напускат трайно нашата страна, информира още президентът на КНСБ.