Над 2 млн. британци застраховат своите кучета, котки коне и т.н., формирайки оборот на застрахователите за над половин милиард паунда на година
Затруднени от продължаващата вече пет години криза, жителите на Великобритания все по-често и по изобретателно се опитват да измамят застрахователните компании в опит да подкрепят финансово бюджетите си.
Зачестяват случаите, в които измамници фалшифицират болести на домашните си любимци, след което претендират за застрахователни обезщетения, писа в. "Дейли мейл".
Оказва се обаче, че нерядко не само "болестта" е измислена, а и че въпросните домашни любимци изобщо не съществуват.
"На пръв поглед британката Джули Пулмън е най-големият карък-собственик на кучета. Въпросната дама е съобщила, че има общо 8 кучета, като всяко от тях поред си е счупвало някоя от лапите си", коментира изданието.
За лечението на тези многобройни трявми, 40-годишната жителка на Дорсет е изсмукала от застрахователите си общо 37 хил. паунда.
След разследване се оказало, че въпросните кучета изобщо не са съществували. Пулмън е осъдена по бързата процедура на 38 седмици затвор плюс задължението да върне парите.
Дамата не само е измислила кучетата и травмите им, но се е снабдила с фалшиви сметки от ветеринари. Поръчала е и печат в местно ателие, с който подпечатвала квитанциите на също измислени ветеринари, с което документите да изглеждат по-солидно.
Според последната статистика на Британската Асоциация на застрахователите (ABI), измамите с домашни животни са най-бързо растящият сектор на машинации със застраховки.
През миналата година броят на подобни разкрити схеми се увеличава с 400 процента, като с тях са били предявени искове за над 2 млн. паунда.
Според експерти директните загуби за застрахователите са многократно по-високи. Това е причината и застраховките за домашни любимци да поскъпнат най-силно. Според статистиката от 2007 година досега тези полици са поскъпнали с 30 на сто (около 220 паунда на година), на фона на поевтиняването на редица други застрахователни продукти заради финансовата криза и силната конкуренция.
Бедата за застрахователите се крие в това, че домашните любимци не подлежат на официална регистрация, е "историята" на заболяванията им се пази при ветеринара им, която обаче не се изпраща автоматично от един лекар на друг.
Още по-печалното е, че са разкрити редица случаи, при които заради известна облага собствениците на животни наистина са им причинявали увреждания, пише още изданието.