Пациентите не трябва да се притесняват, че ще бъдат ощетени или ще изпитат неудобства от новия начин за финансиране на болничната помощ с месечни прогнозни бюджети, обявиха в две телевизии министърът на здравеопазването Таня Андреeва и заместникът й Бойко Пенков
"За пациентите съм сигурна, че няма да доведе до щета. Ще бъде трудно на лечебните заведения по-коректно да си планират разходите, ще бъде трудно и на НЗОК, защото практически тя се поема на ръчно управление. През цялото време ще се следи как разходът за ресурс на болнична помощ ще бъде изразходван. Непрекъснато ще се правят проверки, ще се правят корекции, но за пациентите аз съм убедена, че няма да има последствия", каза Андреева.
Пенков допълни, че и новия модел гарантира, че лечебните заведения ще си получат парите. Той обеща забавянето на средствата да е в рамките на месец, тъй като толкова време отнемат проверките на представените документи. Зам.-министърът на здравеопазването посочи също, че с новата методика средствата към болниците, за дейности над прогнозните, ще се компенсират всеки месец, а не на тримесечие, както сега.
"Искаме повече контрол. Нещата се променят, ако ги фиксираме сега, ще забавим движението на пациентите. Така всеки месец може да се прави анализ и да сме по-гъвкави", аргументира промяната в начина на финансиране Пенков, който е и председател на надзорния съвет на НЗОК.
Той подчерта, че дефицитът в бюджета за здравеопазване няма да бъде причина за неизплащане на дейности, като това може да се случи само при лоша финансова дисциплина.
"Големият проблем на нашата система е, че дейността не е остойностена правилно в годините, което ще наложи при преговорите за следващия и в Националния рамков договор, а и в преговорите за пакетите, които касата заплаща, да се намери баланс на пътеките, които сега са свръх остойностени", посочи министър Таня Андреева. Тя изрази увереност, че тази година ще е трудна, но от следващата всички мерки, които новото управление на министерството предлага, ще започнат да дават своите резултати. "Догодина се надявам, че в много по-спокойна обстановка ще работят лечебните заведения. Всички наши предложения обаче срещат сериозна съпротива", оплака се здравният министър.
Бойко Пенков пък посочи, че рядко има измами от страна на болниците с пускането на документи за лекувани пациенти, които изобщо не са посещавали съответното здравно заведение. Било масова практика обаче да се приемат пациенти, които биха могли да се лекуват и диагностицират извън болниците. "Така е по-удобно и за болниците, и за пациентите, но идеята ни е всички тези дейности да се правят навън", обобщи зам.-министърът на здравеопазването.
В отговор на въпрос Бойко Пенков каза, че народното събрание трябва да реши дали да има актуализация на бюджета за здраве. Той изрази надежда, че мерките на НАП за събирането на дължими суми за здравни вноски ще донесе допълнителни пари.