Управляващата коалиция в Гърция е изправена пред изключително напрегнати дни, тъй като предстоят две решаващи гласувания в парламента през следващата седмица
Ново реструктуриране на гръцкия дълг се очаква съвсем скоро. Това заяви председателят на икономическия съвет на Християндемократическия съюз (ХДС) Курт Лаук в свой коментар на страниците на явторитетния вестник „Ханделсблат".
„Новото опрощаване на част от гръцкия дълг е неизбежно", каза Лаук.
Експертът от ХДС коментира, че ще бъде болезнено да се отпише голяма част от гръцкия дълг. Случаят с Гърция показва, че политика, съставена само от съкращения и спасителна помощ, не е продуктивна. Според него докладът на „тройката", който трябва да бъде оповестен през ноември, може да се превърне във фарс.
Управляващата коалиция в Гърция е изправена пред изключително напрегнати дни, тъй като предстоят две решаващи гласувания в парламента през следващата седмица.
Гърция обаче трябва да продължи с програмата за реформи и да не разчита за решаването на проблемите си на международните кредитори и ЕС. Това заяви членът на Управителния съвет на Бундесбанк Андерас Домберт, цитиран от немският вестник „Ди Велт".
Несигурността се засилва и от увеличаването на недоволството в редиците на социалистическата партия ПАСОК. Тройната коалиция може да остане без достатъчно гласове, за да приеме новите мерки за съкращения и реформи, за които настояват чуждестранните кредитори на страната, пише гръцкият вестник „Катимерини".
Премиерът Андонис Самарас ще се срещне с депутатите от своята партия в понеделник (5 ноември), преди вота за структурните реформи и гласуването на бюджет 2013, което се очаква да бъде в полунощ на 11 ноември.
„Политиците и ЕС са решени да помогнат на Гърция. Но преди всичко Гърция трябва сама да си помогне", каза Домберт и посочи, че представителите на т.нар. „тройка" - ЕК, ЕЦБ и МВФ, само решават дали Атина е изпълнила реформите, за да получава помощ.
Самарас и неговите съюзници са изключително обезпокоени от намаляващата подкрепа, което ясно бе показано по време на гласуването на законопроекта за приватизацията по-рано тази седмица. Едва 148 от 180-те депутати от коалицията подкрепиха документа. Законът бе приет благодарение на това, че не всички 300 депутати в парламента гласуваха.