Европейските компании ще бъдат поставени в неизгодна конкурентна позиция спрямо тези в Азия и САЩ, според Герхард Ройс
ЕС трябва да разработи обща позиция за шистовия газ или рискува деиндустриализация, предупреди един от директорите на австрийската енергийна група OMV, давайки пореден знак на загриженост за последствията от бума на хидравличното разбиване в САЩ.
Напредъкът в хидравличното разбиване или фракингът на шистови залежи даде на щатската икономика достъп до огромни запаси от нефт и газ, като понижи рязко цените на енергийните ресурси в САЩ, давайки на бизнеса достъп до много евтина енергия, пише Financial Times, цитиран от Дарик.
Въпреки това, в Европа има изключителна неохота към новата технология. А няколко държави, като Франция и България, дори наложиха мораториуми върху фракинга поради загрижеността си за околната среда, оставяйки европейските компании да се справят с цени на суровината до четири пъти по-високи от тези в САЩ.
Герхард Ройс, главен изпълнителен директор на OMV, заяви пред Financial Times, че силата на общественото противопоставяне срещу фракинга означава, че е необходима обща институционална подкрепа на ниво ЕС, която да даде на отделните държави политическата основа за въвеждане на технологията. "Имаме нужда от много по-силна европейска позиция, а не всяка страна да решава сама. Това не е пътят напред. Страхът е толкова голям, че без европейски чадър ще бъде много трудно за правителствата да направят нещо в тази област ", счита Ройс.
Неуспехът в използването на шистови резерви, каквито има в най-малко 15 страни от региона, ще постави европейските компании в неизгодна конкурентна позиция спрямо тези в Азия и САЩ. Така Европа може да загуби работни места и инвестиции, предупреди Ройс.