13 Май 2024, 06:14 Днес (0) | Вчера (0)

ООН: България е силно засегната от климатичните промени

18 Септември 2014 09:42 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 18 септември 2014, 09:42
Под лиценза на creativecommons

Анализът сочи тенденция към нарастване на екстремните метеорологични събития, с определени различия в отделните региони

България е застрашена от екстремно високи температури, суша, наводнения, горски пожари и други опасни явления, твърди доклад на ООН. Изменението на климата носи на България повече бедствия, отколкото в други региони на света. Уязвимостта на страната ни е включена в последния "Доклад за климатичните промени 2014: въздействия, адаптация и негативни последици” на Междуправителствената експертна група по климатични промени към ООН.

Докладът беше предмет на обсъждане на срещата между министър Жекова и един от авторите му – професор Кристофър Фийлд. Експертът припомни, че данните за България показват тенденция към нарастване на екстремните метеорологични събития, с определени различия в отделните региони на страната.

В доклада е подчертано, че основните опасни явления и процеси, свързани с промените в климата, които могат да генерират различна степен на риск за социално-икономическите и природни системи в България, са екстремно високите температури (горещи вълни), сушата, наводненията, горските пожари, повишаването на температурата на повърхностните води и появата на инвазивни видове.

Фийлд подчерта, че въпреки усилията за намаляване на риска от природни бедствия, капацитетът за справяне със специфичните последствия от промените в климата към момента е по-скоро недостатъчен, пише TechNews.bg, цитирайки GreenTech.bg.

"Политиката по изменение на климата е сред водещите приоритети на настоящото служебно правителство. Енергийната ефективност е изведена на преден план в работата на МОСВ. В тази връзка министерството работи в посока предприемане на мерки за смекчаване и адаптация по изменението на климата. Искам да подчертая, че превенцията и управлението на риска от наводненията ще бъде приоритетна ос и в ОПОС 2014-2020 г.”, коментира на соще по темата

Първата фаза на насоките определя интервенциите, които биха могли да бъдат заложени в програмите, финансирани със средства от ЕСИФ в периода 2014-2020 г. с принос към политиките по околна среда и изменение на климата. Целта на втората фаза е да се подпомогне процесът на прилагане на практика хоризонталния принцип за устойчиво развитие при одобрение и изпълнение на проекти в съответните сектори, които ще се финансират по програмите.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8224
GBP 2.4796 2.4887 2.2743
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив