Страните членки на ООН съгласуваха целите на световното икономическо развитие след 2015 г. Съгласуваният документ ще бъде утвърден на срещата на високо равнище на организацията, която ще се проведе в централата на организацията този септември, предаде ТАСС
Държавите постигнаха съгласие по последните подробности от плана за действие, който предвижда изкореняване на крайната бедност в света до 2030 г. и контрол върху глобалното затопляне.
След седмица интензивни преговори в централата на ООН в Ню Йорк, експерти и дипломати от 193 страни приеха проект от около 30 страници, озаглавен "Да променим нашия свят, програма за устойчиво развитие до 2030 г." В документа от 29 страници са описани 17 глобални цели за устойчиво развитие за следващите 15 години.
Първо се цели "повсеместното изкореняване на всичките прояви на бедността". След това се разглежда "изкореняване на глада, обезпечаване на продоволствената сигурност", здравословен начин на живот, равенство на половете, достъп към надеждна и стабилна енергетика, устойчиво икономическо развитие и създаване на работни места. Предвиждат се също така мерки по съкращаване на обемите на изхвърляни в атмосферата парникови газове.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун изрази надежда, че през септември, когато документът бъде приет окончателно, ще бъде отбелязано началото на "нова ера на устойчиво развитие, в което бедността ще бъде изкоренена, благата ще бъдат общи, а причините за измененията климата – победени", предаде БНР.
"Ние сме пълни с решимост да освободим човечеството в течение на това поколение от тиранията на бедността и ще излекуваме и защитим нашата планета заради това и бъдещите поколения", пише в преамбюла на текста.