27 Ноември 2024, 12:29 Днес (0) | Вчера (3)

ОПЕК не обмисля намаляване на добива на петрол, въпреки спада на цените

09 Януари 2015 15:03 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 9 януари 2015, 14:09
Под лиценза на creativecommons

Саудитска Арабия и останалите страни от ОПЕК изглежда не възнамеряват да намаляват добива на петрол, въпреки че цената на Brent за кратко падна под 50 долара за барел, пише "Ройтерс"

На последната среща на петролния картел на 27 ноември 2014 г., независимо от натиска на страни извън ОПЕК се взе решение да не се намалява производството. Изтъкнатата от министъра на петрола на Саудитска Арабия Али ал-Наими причина за това е нуждата на ОПЕК да запази пазарния си дял въпреки конкуренцията от американския шистов петрол.

Проблемите на износителите на петрол се задълбочават, тъй като цената на суровината намаля наполовина от юни насам, което застрашава бюджетите на по-малките страни от ОПЕК. В сряда бенчмарковият сорт Brent поевтиня до 49.6 долара за барел – най-ниската стойност от април 2009 г. насам.

ОПЕК прогнозира увеличаване на предлагането през 2015 г., най-вече поради увеличаването на добива в страни извън организацията. Членовете от Персийския залив обаче, които отговарят за повече от половината добив на картела са на мнение, че ниските цени ще навредят на предлагането на конкурентите им, ще увеличат икономическия растеж и ще доведат до ново търсене.

Делегат от страна от Персийския залив коментира пред "Ройтерс", че засега "няма шанс" да се промени политиката на ОПЕК, а друг обвинява страните извън картела за проблемите на пазара. "Наими го каза ясно: ОПЕК няма сама да свие добива", казва той.

Според ОПЕК основните виновници за пренасищането на пазара са Русия, Мексико и Казахстан, и особено шистовото производство в САЩ. Добивът в САЩ се увеличи до 9 милиона барела на ден през последните шест години.

Част от членовете на ОПЕК, сред тях Иран и Венецуела, както и повечето африкански държави се изказват в подкрепа на свиване на добива на страните от организацията.

"ОПЕК" трябва да вземе мерки за стабилизиране на цените и установяването на цена, изгодна и за потребителите, и за производителите", коментира пред "Ройтерс" представителят на Либия в ОПЕК Самир Камал. "Иначе от него няма много смисъл, ако една страна налага стратегия, която вреди на всички останали", добавя той.

Саудитска Арабия е най-големият производител в ОПЕК, с добив от около 9.6 милиона барела на ден. Това обстоятелство, заедно с големите запаси на страната означават, че тя ще загуби най-малко от намаляването на добива.

Венецуела, Алжир и Иран се нуждаят от цена над 100 долара за барел за да балансират бюджетите си по оценки на МВФ и независими анализатори, докато страните от Персийския залив могат да понасят ниските цени години наред.

Разделението в ОПЕК ще се задълбочи, ако цената на петрола падне до 40 долара за барел, а Саудитска Арабия продължи да се противопоставя на свиване на добива. Според анализаторите това изглежда доста вероятно - Merill Lynch прогнозира, че цената ще стигне до 40 долара. През 2008 г. ОПЕК за последен път взе решение за намаляване на добива, а тогава цената достигна 36.20 долара за барел.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8635
GBP 2.4796 2.4887 2.3432
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив