Бюджетът включва 474 милиарда долара дефицит, или 2.5% от БВП на САЩ. Целта на администрацията е дефицитът да се стабилизира през следващите десет години.
Президентът на САЩ Барак Обама предложи бюджет на обща стойност 3.99 трилиона долара за фискалната 2016 г., като се очаква програмите, насочени към подпомагане на средната класа за сметка на повишаване на данъците върху фирмите и богатите да доведат до конфронтация с Републиканската партия, съобщава "Ройтерс".
Бюджетът включва 474 милиарда долара дефицит, или 2.5% от БВП на САЩ. Целта на администрацията е дефицитът да се стабилизира през следващите десет години. Новият бюджет отразява насоките, в които Обама ще ръководи икономиката на САЩ през последните си две години на президентския пост.
Законът за бюджета е колкото икономически, толкова и политически документ и се нуждае от одобрението на Конгреса, който в момента е с мнозинство на републиканците. "Ще има сфери, в които няма да сме на едно и също мнение, но предпочитам да се съсредоточим върху онези... където имаме общи идеи", заяви Обама пред NBC. "Ще има сблъсъци, но можем да направим много наистина продуктивни неща", добави той.
Републиканците са на мнение, че в области като реформите в данъчното законодателство и инфраструктурата ще бъдат обсъждани, но много от програмите на президента ще бъдат отхвърлени. Демократите от своя страна разглеждат новия бюджет като заявка за приоритетите на управлението и поставянето на акцента на политиките върху средната класа.
Бюджетът успява да намали дефицита с 1.8 трилиона долара в рамките на следващите десет години, твърдят представители на администрацията, като това се постига чрез реформи в здравеопазването, данъчната система и имиграционното законодателство; това ще бъде възможно обаче само в случай, че републиканците подкрепят програмите на президента. На този етап например имиграционното законодателство на Обама беше блокирано в Камарата на представителите, а бюджетът предполага приемането му.
Администрацията предвижда спад на безработицата до 5.4% през 2015 г., при 5.6% през изминалата. Сред ключовите предложения е създаване на нов фонд за инвестиции в инфраструктура, 6% увеличение на инвестициите в научна и развойна дейност, както и консолидиране на някои държавни агенции. Бюджетът предвижда и 14 милиарда долара за подсилване на киберсигурността на САЩ.
Сред ключовите мерки е еднократен 14% данък върху 2.1 трилиона печалби, държани извън САЩ от големи фирми, както и 19% данък върху чуждестранните печалби в бъдеще.
Обама предлага 7-процентно увеличение на вътрешните и военни разходи, както и реформи в осигурителната система и затваряне на "вратички" в данъчното законодателство. Сред по-драстичните увеличения на данъци е скокът на данъка върху капиталовите печалби и дивидентите до 28% в сравнение с досегашния таван от 23.8%.