В Албания и Македония бяха ангажирани войници в операциите за спасяване на граждани и за заздравяване на насипите край придошлите реки
Продължава бедственото положение в редица области в западната част на Гърция, където властите са започнали регистриране на огромните щети, нанесени от катастрофалните наводнения, съобщи БТА.
Жители са евакуирани, а други са откъснати от света. На много места има свлачища и разрушени пътища. Най-засегнати са районите на Етолоакарнания, Епир, Арта и Йоанина.
Заради лошото време мост се е срутил на полуостров Пелопонес в района на град Триполи, в резултат на което движението на моторни превозни средства временно е спряно.
От наводненията има паднали дървета, нанесени са щети и на селскостопански насаждения.
Властите обявиха тревога и за появили се първи проблеми в северногръцката област Еврос, където по поречието на река Марица на гръцка територия се наблюдава прииждане на големи количества вода след изпускането на язовир Ивайловград. Приливните вълни са навлезли първоначално в река Арда, а след това и в река Марица.
Отцепена е и голяма част от магистралата между Орестиада и Орменион, водеща към гръцко-българската граница, тъй като водите там са прелели. Подобни проблеми са констатирани и в района на контролно-пропускателния пункт Кастаниес, който временно е затворен.
В Албания и Македония бяха ангажирани войници в операциите за спасяване на граждани и за заздравяване на насипите край придошлите реки.
Извънредно положение заради проливните дъждове, които според прогнозите ще продължат до края на седмицата, е обявено в много райони на Източна Македония.
В Албания спасителни служби и военни хеликоптери се притекоха на помощ на местните жители, след като река, протичаща през Гърция и Албания (наричана в Гърция Аос, а в Албания - Вьоса) излезе от коритото си през уикенда.
Близо до защитения от ЮНЕСКО град Берат в Централна Албания блокирани от наводненията граждани се обадиха на телевизията с молба за помощ.
В Македония кризисните щабове призоваха жителите на пострадалите райони да се присъединят към усилията на армията и местните власти да укрепят бреговете на придошлите реки. Най-много е пострадал районът на Щип на 90 километра от столицата Скопие, където нивото на река Брегалница е достигнало близо 2 метра.