През 2009 г. и 2011 г. трусове люляха Източна България. Тогава премиерът Борисов обеща държавата да помогне на община Шабла
Сградата на общинската администрация не е застрахована, защото досега не беше задължително, но от догодина ще направим. Сега ремонтът ще е за сметка на общината. Това заяви кметът на общината проф. Райна Бърдарева, цитирана от медиите.
На 5 август 2009 земетресение с магнитуд около пета степен по скалата на Рихтер в 10.49 часа разлюля Източна и Централна България.
Земният трус бе усетен най-силно в Североизточна България, в районите на Добрич, Варна, Нови пазар, Русе, Никопол, Плевен, Разград, Силистра, Шумен, Търговище, където сред гражданите е имало лека паника и те са напуснали сградите, в които живеят или работят.
Църквата бе сред най-засегнатите при земетресението. Тогава бяха нарушени носещите конструкции на сградата и падна част от мазилката.
Тогавашният кмет на Шабла Красимир Кръстев поиска между 80 и 100 хиляди лева за покриване на всички поражения от земетресението. Отпуснатите от Комисията по вероизповеданията 10 000 лева за ремонт на местната църква са крайно недостатъчни за възстановяване на тавана на сградата. По първоначална оценка целият таван в пропукан.
Кметът разговаря с тогавашния президент Първанов, който го увери, че пораженията по сградите ще бъдат своевременно ликвидирани с усилията на гражданите и помощта на държавата. Държавният глава дари и 1000 лв. за ремонта на пострадала при труса църква.
Сред щетите преобладаваха напукани мазилки, паднали тавани, нарушения в покривни конструкции. Пострадаха сградите строени основно през 60-те години, по недобре изпълнена технология, без носещи колони и други елементи за безопасност.
През август същата година премиерът Борисов обеща държавата да покрие всички щети.
“Държавата трябва да се намеси и да помага на сънародниците ни, когато са в нещастие”. Това каза в Шабла премиерът Бойко Борисов, който посети сгради, засегнати от труса.
“Лошо е, че нямате навици да застраховате”, каза той тогава на 85-годишната баба Монка, чиято къща беше сред най-пострадалите в града.
Земетресение с магнитуд 4,1 по скалата на Рихтер разтресе Шабла и на 11 октомври миналата година.
Сега щетите са значително по-малки въпреки силата от 4,8 на земния трус. Не са констатирани поражения от труса в читалището, няма сигнали от жители на града за щети по къщите им, са данните на проф. Бърдарева. Тя не изключва да има напукани мазилки в някои жилища.
По данни на Европейския сеизмологичен център трус с магнитуд 4.8 по скалата на Рихтер е регистриран в 20.58 часа в понеделник. Епицентърът е в акваторията на Черно море, на 21 км източно от Каварна. Люлеенето на земята е усетено най-силно в Шабленско и Каварненско. Почувствали са го и живеещи по високите етажи в Добрич.