Повечето вода може да се превърне в истинско бедствие за държави като Бангладеж с надморска височина под един метър
Нивото на световния океан се покачва много по-бързо, отколкото науката предвижда. Това установиха британски климатолози. В края на столетието океаните и моретата може да се покачат с над един метър, което ще остави цели държави под вода.
Преди пет години научната общност по света предвижда средногодишно покачване на нивото на океана с около 2 милиметра. Днес климатолозите установяват, че водата пълзи нагоре с 3,2 милиметра за 12 месеца. Ако нивото продължи да се повишава с този темп, в края на века Световният океан ще е с цял метър по-дълбок.
"Глобалното затопляне не се е забавило, нито пък изостава от прогнозите", заяви основният автор в доклада на Потсдамския институт за изследване на въздействието на климатичните промени Щефан Рамщорф.
Изследването, което е дело на учени от Германия, Франция и САЩ, констатира още, че температурите се повишават реално в съответствие със сценариите на ООН. Така оборва твърденията, че преценката за ръста им е била пресилена.
Повечето вода може да се превърне в истинско бедствие за държави като Бангладеж с надморска височина под един метър. Те са заплашени от пълно заличаване от лицето на Земята.
Не по-добра съдба очаква и крайбрежни градове като Ню Йорк, за които ураганът "Санди" ще стане всекидневие. Катастрофата може да предизвика глобална бежанска вълна и войни за природни ресурси, опасяват се учените.